veiklos šeimoje, kurios gali likti ir po karantino

Pandemijos metu atsirado daugiau laiko ir galimybių būti su šeima, kartu užsiimti skirtingomis veiklomis. Tačiau vienos jų gali patikti labiau, kitos – mažiau. Pasižiūrėkime, kokios veiklos, žaidimai ir kiti užsiėmimai gali išlikti ir po karantino. 

Žaidimai ir mokymasis skatina empatiją, kūrybiškumą ir nuolatinį atsakymų ieškojimą. Plačiai žinoma namų teatro – šaradų, šešėlių, lėlių teatro – nauda. Tokios namuose rengiamos pramogos leidžia nuolat ieškoti naujų išraiškos būdų, pasitelkiant žodžius, formas, personažus ir daugelį kitų priemonių. Tai puikūs pratimai, mokantys vaiką įsiklausyti, suprasti ir, svarbiausia, suvokti, kad saviraiškos ir skirtingų nuomonių spektras – be galo platus. Jeigu bent vienas iš šių užsiėmimų jūsų šeimai patinka ir jūs smagiai leidžiate laiką, jį verta išlaikyti ir tada, kai pasaulis grįš į savo vėžias. Šitaip auginsite puikų ateities žiūrovą, nes vaikas po truputį išmoks klausytis ir stebėti, žinos, kaip malonu, kai jo klauso ir stebi kiti. Daugiau apie lėlių teatrą namuose sužinosite čia (LT, video).

Užsiėmimai Veiklos
aktyvus laisvalaikis

Aktyvus laisvalaikis taip pat gali tapti puikiu įpročiu. Smagiai leisti laiką gamtoje galima ne tik vasarą. Gamtos reindžeriai savo puslapyje moko, kad kiekvienas sezonas lavina skirtingus vaikų gebėjimus. Užsiėmimai lauke ne tik aktyvina vaikų vaizduotę, bet padeda kovoti su nerimu, liūdesiu ir netektimi. Taip pat neišvengiamai skatinamas ir didesnis fizinis aktyvumas – reikia vaikščioti, bėgioti, atsitūpti, pakelti… Tai ypač daug naudos teikia patiems mažiausiems – kuo daugiau jie juda, tuo greičiau tvirtėja jų kaulai ir raumenys. 

 

Įdomybių savaitgaliai. Argi nebūtų puiku, jeigu kartą per savaitę galėtume kartu su visa šeima mokytis vis naujų pasaulio įdomybių? Pasaulyje gyvena tiek skirtingų žmonių ir jie visi kažką veikia! O kur dar visokiausi gamtos reiškiniai, gyvūnai, kultūros ir moksliniai atradimai. Mokytis naujų dalykų galite kartu skaitydami knygas, vartydami enciklopedijas ar žiūrėdami jau paruoštą medžiagą. Vaikams skirtame Lietuvos radijo ir televizijos puslapyje (LT, tinklapis) rasite daugybę linksmų įdomybių, pamokėlių, žaidimų ir kitų veiklų, kurios suteiks galimybę išmokti kažko naujo. 

 

Kaip geriau ugdyti empatiją, jei ne padedant kitiems? Pandemija mums visiems parodė, kad įvairiose šalyse yra daug žmonių ir gyvūnų, kuriems reikia pagalbos ir palaikymo. Neslėpkite nuo vaiko neigiamų aspektų, pasikalbėkite (žinoma, priklausomai nuo amžiaus), kodėl vaikai lieka globos namuose, kur gyvena nuskriausti gyvūnai. Jeigu karantino metu aktyviai palaikėte vieną iš organizacijų, tą sėkmingai galite daryti ir jam pasibaigus. Kartu su vaikais apsilankykite gyvūnėlių prieglaudoje, nuvežkite jiems maisto. Vaikui patiks pasiruošimas, atsakingas maisto rinkimas. Galite kartu su vaikais peržiūrėti senus žaislus, atrinkti dar gerus ir nuvežti į vaikų globos namus. Tokiu būdu savo vaiką mokysite dalintis bei rūpintis silpnesniais už save. Pandemijai nurimus, galite net aplankyti ten gyvenančius mažylius. 

 

Viena iš smagių veiklų gali būti virtualus ryšio palaikymas su draugais ir šeimos nariais. Paskirkite vieną dieną, kada bendrausite su jums artimais žmonėmis. Kartu su vaiku pasiruoškite istorijų, klausimų, gal net smagų vaidinimą. Pandemija tikrai kada nors aprims arba visai praeis, o kurdami ir palaikydami ryšį su toli gyvenančiais artimaisiais praturtinsite savo ir vaikų dienas vis kitokiais būdais. 

 

Žinoma, gali būti dar šimtai skirtingų veiklų, kurios džiugins visą šeimą net ir pasibaigus pandemijai. Atsiminkime, svarbiausia yra ne veiklos forma, o vertė vaikams – empatijos, vertybių, smalsumo lavinimas, fizinis aktyvumas ir t. t.

sekite mus