sezoninės veiklos gamtoje

Šiais laikais vaikai, o ypač gyvenantys mieste, yra atitrūkę nuo gamtos. Koronaviruso pandemija, dėl kurios turime itin saugotis galimo kontakto kiemuose, tikrai nesuartina mūsų su gamta. Apie sezonines linksmybes gamtoje, kurios džiugins visą šeimą, o labiausiai – vaikus!

Užsiėmimai Veiklos
kodėl vaikai vis rečiau būna gamtoje?

Ar teko susimąstyti, kodėl vaikai vis mažiau laiko praleidžia gamtoje? Ar gali būti, kad tai ne tik greitesnio gyvenimo tempo pasekmė, bet ir tėvelių noras vaikus kuo labiau apsaugoti: kad neišsiteptų, kad nesusižeistų. Nuolat vartojame tokias frazes kaip „nehigieniška“, „nesaugu“ ir panašiai. 

 

Viso pasaulio psichologai ir mokslininkai sutinka, kad žaidimai gamtoje skatina tiek kognityvinę, tiek emocinę ir fizinę vaiko raidą. Būdami gryname ore vaikai taip pat ugdosi kūrybiškumą ir gebėjimą spręsti problemas, prisiimti atsakomybę bei rūpintis mus supančia aplinka. Vaikai daugybės dalykų mokosi per pojūčius, todėl gamtoje jie geriau supranta, ko mokosi, gauna geresnius pažymius ir kitose sferose. Tyrimais taip pat įrodyta, kad vaikai, kurie leidžia daugiau laiko lauke, turi mažiau regos ir dėmesio sutelkimo problemų, o mokindamiesi patys auginti maistą, suvalgo daugiau vaisių ir daržovių bei apskritai sveikiau maitinasi.

 

Tad vaikams yra gyvybiškai būtina žaisti kieme, keliauti į parką, stebėti krentančius lapus, mokytis atpažinti įvairius gyvūnus ar karstytis po medžius. 

 

Žaidimai gamtoje suteikia daug daugiau laisvės, jie mažiau apibrėžti ar struktūrizuoti. Gamta – neribota erdvė vaiko fantazijai skleistis. Galima teigti, kad gamtoje vaikas sukuria kitą, savo atskirą pasaulį, kurio konstravimas, gebėjimas pažinti ir kontroliuoti aplinką suteikia vaikui pasitikėjimo savimi. Pažindamas gamtą vaikas jaučiasi tvirtesnis – gamta jam neatrodo svetima, baugi erdvė.

 

kūrybiškumas pasitelkus uoslę

Gamtoje stimuliuojami įvairiausi pojūčiai, pavyzdžiui, žiedų ir medžių kvapas suaktyvina uoslę. Aplinka stebina ne tik žiedų ir žalumos gausa, bet ir galimybe mokytis, o tam labiausiai tinka pavasaris ir vasara. 

 

Kai kitą kartą būsite parke ar kaime pas draugus, pažaiskite gamtos detektyvais. Išsirinkite penkias gėles ar medžius ir pauostykite jų žiedus. Tada tą patį padarykite, tik šį kartą – užsimerkę! Ar nosis atpažins visus augalus? Grįžę namo galite paprašyti vaiko nupiešti matytus augalus ir žiedus. Kad būtų įdomiau, kartu su vaiku pasidomėkite gydomosiomis savybėmis. Galite net prisiskinti čiobrelių ar ramunėlių savo arbatų kolekcijai!

 

pavasaris ir vasara

Pavasaris – puiki proga supažindinti vaikus su pirmaisiais augalais, stebėti kaip tirpsta sniegas. Pavasario viduryje galite pasivaikščioti miške ir pabandyti surasti skirtingų gyvūnų pėdsakus. Žinoma, prieš tai namuose galite pasižiūrėti kaip jie atrodo, juos nusipiešti ir vežtis kartu su savimi! Vasara – tinkamas metas pasinerti į gamtą šimtu procentų! Galite iškylauti, stebėti gyvūnus, susipažinti su įvairiais augalais, grybais, vabalais. 

 

Internetinė platforma „Gamtos knyga“ (LT, tinklapis) kupina mokomosios medžiagos vaikams: čia galite susipažinti su įvairiais paukščiais, gyvūnais ir visomis Lietuvos vietovėmis. Bus įdomu ne tik vaikams, bet ir jums, tėveliams.

 

ruduo ir žiema

Ir nors po truputį ateina žiema, gamta galima džiaugtis kiekvienu metų laiku! Rudenį laikas rinkti lapus ir įvairius medžių vaisius, pavyzdžiui, kaštonus ir giles. Kad būtų smagiau, išsivirkite gilių kavos ar išsikepkite kaštainių. Taip vaikai geriau įsivaizduos, kokiais įvairiais būdais gamta mus lepina. 

 

Žiemos metu galite statyti sniego senį, padidinamuoju stiklu stebėti šerkšną ir taip susipažinti su įvairiomis vandens būsenomis. Taip pat ugdyti empatiją ir atsakomybės jausmą – pripildykite vietines ėdžias šienu ir vaisiais, kad gyvūnai galėtų maitintis. Pasidarykite lesyklėlę ar inkilą. Jį galite kiekvieną dieną stebėti ir fiksuoti skirtingus apsilankančius paukščiukus. 

 

Esant blogam orui, gamtą galite pakviesti į namus. Ar girdėjote apie nuostabų projektą „Jaunieji gamtos reindžeriai“ (LT, tinklapis)? Tai platforma, sukurta jauniems gamtos mylėtojams, kurie, pasitelkę linksmus žaidimus ir užduotėles, susipažįsta su gamta ir jos augalais bei gyvūnais! Čia rasite daugybę užduotėlių įvairaus amžiaus vaikams – visos jos suskirstytos pagal sudėtingumo lygį. Susipažinsite su Aukštaitijos, Dzūkijos, Žemaitijos, Kuršių Nerijos ir kitais Lietuvos nacionaliniais parkais bei specifine jų gamta. Reindžeriais tapti galite net ir šiandien!

 

gamta - daugiau nei linksmybės

Psichologai įsitikinę – gamtos pasaulis moko vaikus atsakomybės ir padeda susipažinti su natūraliais procesais, prisiimti atsakomybę, rūpintis kitais. Pavyzdžiui, jei nelaistysi augalėlio – jis numirs. psichologė, psichoterapeutė, psichologinių knygų vaikams autorė Vilma Mažeikienė akcentuoja (LT, straipsnis) būtinybę nuo mažumės puoselėti gamtą: „Būdami gamtoje vaikai turi galimybę puoselėti savo fizinę ir emocinę sveikatą, suvokti savo kūno galimybes, lavinti vaizduotę bei kūrybiškumą, ugdyti loginį mąstymą ir išmokti tausoti gamtą. Augančiai kartai ypač svarbu suvokti gamtos vertę. Nuo vaikystės rūpindamiesi gamta, augmenija ir gyvūnėliais, suaugę vaikai suvoks, kaip svarbu saugoti gamtą, rūpintis tais, kurie savimi pasirūpinti negali.“

 

Kaip sudominti mažylius daugiau laiko praleisti gamtoje? Jeigu gyvenate mieste ir dažnai būnate užsiėmę, bendraukite su kaimynais ar šeimos draugais, juk su panašia problema susiduria ir jie. Pavyzdžiui, vieną kartą jūs galite pasiimti kaimynų ar draugų vaikus, o kitą kartą tegul jie pasiima jūsų. Vaikams bus dar smagiau laiką leisti kartu, o jūs galėsite užsiimti savo dienotvarkėje numatytais darbais.

 

sekite mus