mokomės apie pasaulį toliau: kaip veikia daiktai? pasidaryk pats

Mūsų gyvenime tiek daug daiktų, ir daugumą jų naudojame pagal paskirtį – su šukomis šukuojamės, vaisvandenius geriame, kojines dėvime ant kojų, o druska sūdome maistą. Tačiau kaip smagu kartais pamėginti daiktus panaudoti ne tam, kam jie numatyti – taip gimsta įdomūs eksperimentai ir netikėti atradimai, kurie vaikus skatina būti kūrybingus ir įkvepia naujai pažvelgti į pasaulį. Siūlome keletą žaidimų, eksperimentų bei rankdarbių projektų, kuriems prireiks kasdienius daiktus panaudoti kaip nors naujai ir neįprastai.

Užsiėmimai Veiklos
auginame kristalą

Auginti druskos kristalą tikrai smagu, o ir puiki proga supažindinti vaiką su chemija. Tereikės kelių paprastų daiktų: pusės litro stiklainio, karšto vandens, druskos, vilnonio siūlo ir pagaliuko. Tegu vaikas, padedamas jūsų, pripila į stiklainį vandens, o tada pila druskos, kol ji nebetirps. Norėdami paskatinti druskos tirpimą, pamaišykite šaukštu. Kai tirpalas prisotintas druskos, ant pagaliuko vidurio užriškite vilnonį siūlą ir įmerkite jį į stiklainį. Siūlo galiukas neturėtų siekti stiklainio dugno. Kai tirpalas atvės, įdėkite jį į šaldytuvą. Kitą dieną pažiūrėkite, ką jums pavyko išauginti! Jei norite užauginti spalvotą kristalą, įpilkite į tirpalą šiek tiek guašo ar maistinių dažų.

 

sendiname popieriaus lapą

Vaikas nori pasigaminti piratų žemėlapį, o gal laiškelį butelyje? Kad žemėlapis ar laiškas atrodytų įtikinamai, popieriaus lapą tiesiog būtina pasendinti. Tam jums prireiks kavos, vandens ir kempinėlės. Patieskite popieriaus lapą ir kempinėle tolygiai ištepkite jį vandeniu. Baigę drėkinti pabarstykite šiek tiek maltos kavos granulių ant lapo ir vėl kempinėle atsargiai braukykite lapą, kol jis įgaus rudą atspalvį. Galiausiai pabarstykite dar šiek tiek kavos įvairiose lapo vietose ir palikite džiūti. Kai lapas bus sausas, nuvalykite likusias kavos granules ir štai – turite sendintą popieriaus lapą! Jei jūsų vaikas jau didesnis, leiskite jam, prižiūrimam, apdeginti lapo kraštus virš žvakės liepsnos. Na, o dabar laikas piešti žemėlapį!

 

burbulų gyvatė

Kaip smagu pūsti burbulus, kokie jie gražūs ir spalvingi. Bet šitai jau išbandė dauguma vaikų, todėl siūlome išpūsti burbulų gyvatę! Jums reikės pusės litro tuščio plastikinio buteliuko, porėtos kojinės arba tinklinio vaisių krepšelio, indo vandeniui, vandens, skysto muilo. Padėkite vaikui nupjauti buteliuko dugną, o ant butelio galo tegu vaikas užmauna kojinę. Tuomet dubenėlyje vandens ištirpinkite kuo daugiau skysto muilo. Na, o dabar metas linksmybėms – tegu vaikas merkia kojine užmautą butelio galą į muiluotą vandenį ir stipriai stipriai pučia. Ir tuojau pasirodys burbulų gyvatėlė! Jei norite, į vandenį galite įlašinti kelis lašus maistinių dažų. Šį žaidimą geriausia žaisti vonioje arba lauke.

 

kokakola - ir skanu, ir rūdis valo!

Kokakola – vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, tačiau jį galima ne tik gerti, bet ir pasitelkti buityje. Pasiūlykite vaikui kartu pasižiūrėti, ką gali šis limonadas!

Kokakola – efektyvus rūdžių valiklis. Su vaiku rūsyje suraskite surūdijusių varžtų, sudėkite juos į indelį ir apliekite limonadu. Po valandėlės pasižiūrėkite, kas nutiko. Rūdys jau bus stipriai aptirpusios arba visai dingusios! Taip yra dėl fosforo rūgšties, kuri maisto pramonėje naudojama gazuotų vaisvandenių rūgštinimui. Fosforo rūgštis taip pat naudojama pramonėje rūdims valytis. Eksperimentą galite pakartoti ir su apmusijusiomis monetomis.

Padarykite geizerio išsiveržimą su buteliuku „Coco Cola“ ir saldainiais „Mentos“. Buteliuką laikykite rankose nukreipę nuo savęs, staigiu judesiu įmeskite kelis saldainius ir stebėkite, kaip prieš jus išsiveržia įspūdingas geizeris. Šį eksperimentą būtina atlikti lauke.

 

kiek kartų galima perlenkti popieriaus lapą?

Septynis! Netikite? Pabandykite patys. Pasiimkite paprastą A4 formato popieriaus lapą ir pabandykite jį perlenkti per pusę kuo daugiau kartų. Na, ir kiek pavyko? O dabar pabandykite su dvigubai didesniu popieriaus lapu, t. y. A3 lapu. Na, ir vėl septynis kartus?

 

kalėdinė makaronų girlianda

Iš parduotuvės parsineškite kelių skirtingų tvirtų formų makaronų: vamzdelių, suktukų, kaspinėlių. Tegul vaikas paleidžia fantaziją į darbą ir makaronus dekoruoja blizgiais dažais, guašu. Kai makaronai nudžius, leiskite vaikui suverti ir surišti makaronus ant virvelės ar derančio siūlo, tuomet nupurkškite plaukų laku. Taip dažai ilgiau laikysis, nenubyrės ir nieko neišteps. Na štai – kalėdine vaiko sukurta girlianda jau galima papuošti eglutę ar namus. Taip pat iš makaronų vaikai gali pasidaryti ir kaklo papuošalų!

 

nematomas rašalas

Argi nebūtų smagu parašyti slaptą žinutę, kurios niekas negalėtų pamatyti? Pasirodo, pasidaryti nematomo rašalo labai paprasta – tereikės citrinos sulčių, teptuko, popieriaus ir kaitros (degančios žvakės ar įkaitintos viryklės). Pamirkęs teptuką sultyse vaikas tegul paišo ar rašo tai, kas jam patinka. Vos sultys išdžius, ant popieriaus nebus nieko matyti. Jei norite perskaityti slaptą vaiko žinutę, tereikia popieriaus lapą palaikyti virš ko nors kaitraus – vaiko piešinys išryškės! Šį bandymą vaikams būtina atlikti su tėvų priežiūra, būkite atsargūs ir nepadekite popieriaus.

 

šlykštukas

Mažiesiems nepaprastai patinka tarp rankų tekanti, tįstanti masė, vadinama šlykštuku (angl. slime). Nors jos galima ir nusipirkti, bet kur kas smagiau pasidaryti namuose! Jums reikės valgomosios sodos, 100 ml skystų klijų (baltų arba skaidrių), maistinių dažų, blizgučių. Į dubenėlį supilkite klijus, į juos įmaišykite dažų bei blizgučių ir viską gerai išmaišykite. Tuomet atskirame indelyje du šaukštelius sodos užpilkite nedideliu kiekiu vandens ir išmaišykite. Ant klijų užlašinkite soduoto vandens ir maišykite. Jei matote, kad šlykštukas nepakankamai tvirtas, užlašinkite dar soduoto vandens. Ir gerai stipriai viską išmaišykite. Štai ir viskas – vaikas žaislą sau pasigamino pats!

sekite mus