kodėl nebekrenta sniegas? apie klimatą

Miau, nors žiemą būna labai žvarbu, labai ją mėgstu! Žinai kodėl? Nes tada daug sninga ir aš galiu skaičiuoti snaiges! Mrrr, pelėda sakė, kad jos visos skirtingos! Įsivaizduok, niekada nebūna tokios pačios! Man tai labai patinka! 

Tik reikalas toks, kad ta žiema labai ilgai neateina. Pats skaičiavau! Jau buvo dvi vasaros, du pavasariai. Net ruduo – kelis kartus jau buvo! Niekaip nesuprantu, kur ta žiema dingo? Kur visos gražios snaigės? Vis galvoju ir negaliu užmigti. Miau, šiaušiu pas draugus pelėdą ir mokslininką, gal jie žino, kas čia dedasi!

Mokslas trumpai
Miau! Miau! Ką tik grįžau iš mokslininko ir štai ką jis man papasakojo. Pasirodo, žiema buvo! Ar gali patikėti??? Ji buvo, tik be sniego. Nieko nesupratau, net pasišiaušiau iš pradžių! Mokslininkas papasakojo, kad tai – globalinis atšilimas. Miau, o kas tas globalinis atšilimas (LT, video)?

Tai toks reiškinys Žemėje, kuris atsirado dėl didelės taršos bei pramonės. Miau, fabrikai išmeta daug dūmų. Šiuose dūmuose yra medžiagos, kurios keliauja iki debesų ir sukramto ozono sluoksnį.

Mrrr, iškart klausiu mokslininko – kas čia per sluoksnis? Tai tarsi skydas, kuris apsaugo Žemę nuo karštų Saulės spindulių. Kai sluoksnis plonėja, oro temperatūra kyla. O kai visur šilčiau, tai ir sniego neiškrenta tiek daug.

Klimato kaita (LT, video) ir globalinis atšilimas daro įtaką Arktikai ir Antarktidai. Tai tokios vietos Žemėje, kurios pasidengusios ledu. Čia gyvena baltosios meškos ir pingvinai. Jeigu pasiimtum gaublį, šias vietas gali rasti pačiame viršuje ir pačioje apačioje. Arktika yra šiauriniame poliuje – viršuje, o Antarktida pietiniame poliuje – apačioje. Bėda tame, kad kylant vidutinei Žemės oro temperatūrai, ledynai po truputį ima tirpti ir nebevėsina Žemės. Miau, galima sakyti, kad keičiasi visa ekosistema. Dėl to žiemos tampa vis šiltesnės, o sniego iškrenta mažiau. 

Mrr, ar žinojai, kad dėl atšilimo ne tik sniegas nustojo kristi? Žemė šėlsta įvairiais būdais: cunamiai, žemės drebėjimai, nykstantys gyvūnai. Visa tai – tikrai liūdna pasekmė.

Miau, paklausiau pelėdos, o kaip mes galime padėti? Jis man pasakė, kad vienas iš būdų – rūšiuoti. Mrrr? Rūšiuoti? Taip kaip mano žmogus kojines pagal spalvas dėlioja?

Taip! Rūšiuoti galime iš tos pačios ar panašios medžiagos padarytus daiktus. Štai, galime popierių, stiklą ir plastiką dėti atskirai! Mrr, jeigu atkreipsi dėmesį, daug kur stovi specialūs konteineriai. Visi jie pažymėti spalvomis! Geltonas, mėlynas, žalias...

rieš išmesdamas šiukšles įsitikink, kad jos – švarios. Juk nenorime sumaišyti ir sutepti kitų jau esančių konteineryje. Miau, jei taip nutiktų, nebegalėtume jų rūšiuoti. Taip pat, nešiukšlink būdamas mieste ar gamtoje. Plastikas, o ypač įvairios smulkios atliekos, patenka į vandenynus. Tai ne tik juos teršia, bet ir kenkia ten gyvenantiems gyvūnams ir žuvims. Mrr, juk nenorėtum gyventi tarp šiukšlių!

Prasidėjus koronaviruso pandemijai, žmonės daugiau būna namuose. Mrr, mokslininkas papasakojo įdomybių, kurias pastebėjo. Žemė mažiau virpa.

Sumažėjo ir teršalų kiekis ore. Taip yra todėl, kad žmonės mažiau važinėja automobiliais ir traukiniais. Mrr, taip pat miestuose pasidarė tyliau!

Kol kas, tai trumpalaikiai pasikeitimai, bet jie puikiai parodo, kad Žemės ir visų žmonių gerovė priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Net viena šiukšlytė gali labai padėti arba labai pakenkti!

sekite mus