ko galima išmokti iš filmų vaikams?

Žiemos vakarams ilgėjant, o pandemijai vis siaučiant pasaulyje, namai tampa ir poilsio, ir laisvalaikio vieta. Tad kodėl gi nepasidarius filmų vakaro su visa šeima? Filmai gali išmokyti vaikus daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tokios vertybės kaip šeima, draugystė, meilė gamtai, empatija, savo svajonių siekimas – tik kelios, perteikiamos filmuose. Tad kokius filmus rinktis ir ko jie gali išmokyti?

Skirkime animacinius filmukus į dvi dalis: Vakarų kultūros animacija ir Rytų kultūros, ar Japonijos, animacija, dar vadinama anime. Tiek piešimo žanrai, tiek charakterių vystymas šiuose filmuose skiriasi nemažai, bet abu žanrai suteikia galimybę vaikams mokytis ir tobulėti. Šiuose filmukuose vaizduojamos skirtingos, realiame gyvenime sutinkamos, situacijos, skatinama klausinėti ir analizuoti mus supantį pasaulį.

Užsiėmimai Veiklos
vakarų kultūros animacija

  • Inside out. Šiais laikais visi norime būti laimingi ir linksmi! Tačiau tai ne vienintelė emocija, kurią žmogus išgyvena, jų yra visa puokštė. Šis animacinis filmas moko ne tik mažuosius, bet ir suaugusiuosius, kad negatyvios emocijos – irgi yra gerai! Iš jų galime pasimokyti, jas pažinti ir svarbiausia – jų nebijoti. Juk patirdami visas emocijas gyvename pilnavertį gyvenimą.
  • Galingasis 6 – puikus animacinis filmas, gvildenantis netekties ir keršto temas. Netektis ir gedulas gali būti labai sunkiai išgyvenami, ypač be pagalbos. Ši animacija moko vaikus, kad sunkiais gyvenimo periodais gali pasikliauti ir remtis į kitus žmones. Paprašyti pagalbos nėra gėdinga, o kaip tik – reikalinga. Šis filmas taip pat griauna nusistovėjusią pažiūrą, kad stiprus žmogus visada turi būti kaip siena. O gal kaip tik, stiprus žmogus žino ir moka parodyti, kai jam reikia pagalbos?
  • Kung fu Panda – animacinis filmas apie pandą, kuris tapo herojumi. Tačiau tai kiek kitokia istorija – joje atkleidžiama, jog nereikia atrodyti ar elgtis kaip herojui, kad tokiu taptum. Atrast savąjį kelią ir pašaukimą – daug svarbiau. Nereikėtų nuvertinti ir intuicijos – juk giliai širdyje žinome, kas yra teisinga, o kas ne. Tai filmukas, mokantis kliautis savo vidumi, o ne kitų žmonių nuomone.
  • Linksmosios pėdutės – pasakoja istoriją apie mažą pingviniuką, kuris nemoka dainuoti. Gyvendamas tarp pingvinų, kurie balsu ir dainavimu pritraukia patelę, mažylis lieka nesuprastas ir atstumtas. Vaikams tikrai patiks kaip šis pingvinas šokdamas savo pėdutėmis griauna nusistovėjusius stereotipus bei randa savo kelią į meilę ir artimųjų pripažinimą. Nebijoti būti kitokiu, neslėpti savo išskirtinumo – puiki pamoka, kurią galima išmokti, žiūrint šį filmuką.
  • Kelso paslaptis – moko vaikus ne tik apie draugystę, bet ir senųjų papročių svarbą sparčiai modernėjančiame pasaulyje. Juk per šimtmečius vystyta kultūra formuoja mūsų pasaulėžiūrą, tarpusavio santykius bei nulemia, kaip mes suvokiame ir priimame patirtis.

 

japonijos animacija: anime

  • Princesė Mononokė – įtampos kupina istorija, pasakojanti apie senųjų miškų dvasių sankirtą su žmonėmis, kurie nori gamtos išteklius panaudoti savais tikslais. Šis animacinis filmas parodo, koks įvairiapusis gali būti pasaulis, supažindina su godumu, bei atskleidžia, kiek daug kai kurie žmonės yra pasiryžę sugriauti, kad jų norai ir ambicijos būtų patenkinti.
  • Mano kaimynas Tororo – nuotaikinga istorija, mokanti būti geriems su visais, net ir nepažįstamaisiais. Kitaip tariant – visam pasauliui. Personažas Tororo moko mergaites apie magijos kupiną pasaulį ir koks didelis ryšys jungia žmogų bei gamtą. Tai abipusė draugystė: žmogus negali be gamtos, o ir gamta yra priklausoma nuo žmogaus.
  • Vilko vaikai – graudinanti istorija apie du vaikus ir jų mamą. Mažyliai gali pasiversti vilkais, ar būti žmogaus pavidale. Nuo mažumės jie mokosi surasti savo kelią ir pašaukimą. Istorija moko draugystės, priimti žmones tokius, kokie jie yra, juk pasaulis kupinas visko – tiek blogio, tiek gėrio. Svarbu, kaip visą tai priimti ir išlikti savimi.

 

Nors čia paminėti vos keli animaciniai filmai, rasite ir daugiau, kuriuose perteikiamos itin svarbios pamokos. Žiūrėdami filmus su vaikais, nebijokite kartais jų sustabdyti ir aptarti, ką jie matė, ką mano apie skirtingas susidariusias situacijas ir veikėjų išgyvenimus. Paklauskite ir kaip jaučiasi jūsų vaikas – gal kyla kokių klausimų ar yra vietų, kurių jis nesupranta. Žiūrint filmus galima saugiu būdu patikrinti ir pamatyti, kas vyksta gyvenime, užčiuopti, koks jis gali būti.

sekite mus