knygos kelias

Mrrr, labai mėgstu miegoti ant senų knygų. Jos taip skaniai kvepia. O mano žmogus pasakojo, kad ten yra daug istorijų! Mrrr, įdomu, iš kur atsirado knygos? Ar jos visada tokios buvo? Pelėda su mokslininku tikrai viską papasakos!

Mokslas trumpai
pirmosios knygos
Žmonės nuo senovės į knygas sudėdavo visą išmintį. Pirmosios knygos buvo ant akmens iškalti hieroglifai. Tai tokie paveiksliukai, kurie būdavo kaip raidės.

Knygos buvo padarytos iš daug puslapių. Jie buvo akmeniniai, sunkūs ir dideli. Mrrr, ar gali įsivaizduoti, kaip galėjo atrodyti visa knyga?

Žmogui tobulėjant, atsirado iš augalų gaminami ritiniai. Miau, Egipte jie vadinosi papirusais.

Mrrr, vienas iš septynių pasaulio stebuklų buvo Antikos biblioteka Aleksandrijoje. Čia buvo saugomi šimtai tūkstančių tekstų ir knygų. Pirmą kartą istorijoje sudarytas saugomų rankraščių katalogas. Tai taip pat pirma biblioteka, kurioje knygos ir užrašai buvo grupuojami. Miau, liūdna, bet biblioteka sudegė 47 metais prieš mūsų erą.

Po daug daug metų, žmonės knygas ėmė rašyti ranka. Miau, ar gali nuspėti, kiek trukdavo jas parašyti?

Šios ranka rašytos knygos vadinamos rankraščiais. Jos visos būdavo parašytos dailyraščiu, ant specialaus popieriaus – pergamento. Žmogus, kuris rašydavo knygą, negalėdavo suklysti, nes nebuvo trintukų! Knygos taip pat buvo labai sunkios, kai kurios sverdavo net 20 kilogramų! Mrr, beveik kaip penkios katės!

Mrr, ar knygos turėjo paveikslėlių? Pradžioje labai mažai. Vėliau – kartais jų atsirasdavo daugiau. Paveiksliukus pakeisdavo pirmosios istorijų raidės. Jos būdavo apipintos gėlėmis ir raštais.

didžiausia pasaulio knyga
Miau, ar žinai, kaip atrodo didžiausia pasaulyje knyga? Užsimerk ir pabandyk įsivaizduoti. Mrrr, ar tai atrodo kaip pilis? Ne?

Mrrr, pelėda man pasakojo, kad buvo nuskridusi į kitą šalį. Ir ji matė, kaip atrodo didžiausia pasaulio knyga – tikra šventykla (EN, video). Jos puslapiai sienos dydžio. Visa knyga atrodo kaip mažas kaimelis ar labai didelė pilis.

spausdinimas
Miau, kiek vėliau žmonės išrado spausdinimo stakles. Iš didelių kaladėlių darydavo raides. Jas paskui kaip puzlę sudėliodavo. Mrrr, taip gaudavosi tekstas. Tokios knygos buvo daug pigesnės. Dėl to daugiau žmonių galėjo jas nusipirkti.

Nors pirmosios spausdinimo staklės atsirado Kinijoje, Europoje jos taip pat buvo išrastos. Johanas Gutenbergas išrado stakles ir pakeitė būdą, kaip žmonės gamino ir saugojo knygas.

 

šiuolaikinės knygos
Miau, o kaip knygos atrodo dabar?
Palyginus su senove, knygas gaminti dabar yra daug pigiau. Turbūt net pas save namuose rasi daug knygų. Mrrr, paklausiau pelėdos. O kokios knygos yra dabar? Ar žinojai, kad knygos vis dar keičiasi? Papasakosiu, kokių knygų turime dabar.

● Elektroninės knygos. Tai tokia knyga, kurią gali skaityti savo kompiuteryje. Jos būna visokio ilgio. Ir trumpos istorijos, ir ilgos pasakos! Ir net paveiksliukų būna! Miau, labai patogu! Viename įrenginyje – šimtai knygų!
● Audioknygos. Mrr, labai mėgstu tokias knygas! Tai knyga, kurią gali klausyti. Įvairūs aktoriai įgarsina knygas. O paskui, tu gali jų klausyti!
● Knygos neregiams. Mrr, anksčiau tik gerai matantys žmonės galėjo skaityti knygą. Tačiau žmogui tobulėjant, ir nematantys gali skaityti! Tokios knygos parašytos specialiu raštu. Jis vadinasi Brailio raštas. Tai iš taškelių padarytas raštas. Žmogus pirštais veda per popierių. Jame išbadyti ar kitaip padaryti taškiukai. Visi jie sudaro raštą. Miau, kaip įdomu! Žmogus gali skaityti ir pirštais!


Miau, dabar tu žinai, kaip keitėsi knygos! O aš bėgu pažiūrėti, ką mano žmogus dabar skaito!
sekite mus