Miau! Šią savaitę namuose vyksta labai keisti dalykai! Vakar mano žmogus uždegė žvakę. Tokia graži šviesa! Norėjau pauostyti, kaip gali ta graži šviesa kvepėti! Miau, oi! Taip karšta, vos ūsų nenusvilau! Kas čia per šviesa, kuri taip kandžiojasi? Einu paklausiu protingosios pelėdos.
Mokslas
trumpai
Pelėda sakė, kad ugnis – viena iš keturių stichijų. Miau, o kokių dar jų būna? Iš smalsumo ėmiau murkti ir jis man viską papasakojo!
ugnis
Miau, ugnis – tikrai įdomi stichija. Ją žmonės prisijaukino jau labai seniai. Ugnis padėdavo apsiginti nuo žvėrių. Taip pat pasigaminti maisto ir sušilti.
Įdomus faktas apie ugnį – jos spalva priklauso nuo to, kiek deguonies gauna. Jeigu ugnis gauna mažai deguonies, jos spalva turės daug geltonos. O jei ugnis gaus daug deguonies – turės daug mėlyno atspalvio.
Žmonės seniau negalėjo suprasti, iš kur ugnis atsirado. Jie manė, kad tai – dievų dovana. Mrr, Lietuvoje, ugnies deivė vadinta Gabija. Ugnis buvo labai mylima ir garbinama. Senelių seneliai prižiūrėdavo, kad ugnis namuose niekada neužgestų. Miau, net kalbėdavosi su ja!
Dabar ugnis naudojama mažiau. Ją daug kur pakeitė elektra. Mrr, žmonės namuose naudoja ugnį maistui pagaminti ir jaukumo namams suteikti.
Nors dabar jau sunku įsivaizduoti kaip žmonija atrodytų, jei nebūtų prisijaukinusi ugnies, ši gali ne tik padėti maistą pasigaminti ar sušilti, bet ir naikinti. Miau, dažnai dėl žmonių neatsargumo ir vis didėjančios oro temperatūros miškuose kyla gaisrai. Gamta ir gyvūnai labai nukenčia, o į orą paleidžiama daug kenksmingų medžiagų. Ugnis ir lava taip pat veržiasi iš ugnikalnių.
vanduo
Miau, vakar mano žmogus maudėsi vonioje. Tiek daug burbulų! Taip norėjau vieną jų pagauti! Slyst tik, praradau pusiausvyrą! Miau! Miau! Stačia galva kritau į vonią! Kaip išsigandau! Kailiukas sulipo, ūsai susipynė! Kas čia per dalykas toks???
Kaimynas katinas man sakė, kad ir jam taip buvo. Mrrr, tris dienas bijojo į vonią eiti. Dar man jis papasakojo, kad čia vanduo. Tai dar viena stichija.
Vanduo – labiausiai paplitusi stichija. Tai skystis, kuris natūraliai neturi nei skonio, nei spalvos. Bet kai susimaišo su aplinka, tampa sūrus, kartus ar saldus! Net vanduo iš čiaupo įgauna skonį. Mes jį suprantame kaip vandens skonį. Jūros, ežerai, upės, balos – viskas iš vandens!
Ar žinojai, kad ir didelė dalis žmogaus sudaryta iš vandens? Net 70 procentų suaugusių žmonių kūno masės! Be vandens žmogus išgyventi gali tik kelias dienas. Kai be maisto – net kelis mėnesius. Vanduo į mūsų kūnus patenka ne tik kai geriame ar valgome. Bet ir kvėpuojant vandens garais.
Vanduo gali būti kietas – kaip ledas ir snaigės. Gali būti skystas. Toks, kuriame gali maudytis. Miau, vanduo gali būti ir kaip dujos (LT, video)!
Mrr, įdomus faktas apie vandenį: vanduo geriausiai geba sukaupti daugiausia šilumos, todėl naudojamas radiatoriuose, o vandenynai sukaupia tūkstantį kartų daugiau šilumos nei atmosfera, ir palaiko ganėtinai pastovią Žemės temperatūrą.
Žinoma, kaip ir kiekviena stichija, vanduo gali pridaryti daug problemų. Potvyniai ir dideli cunamiai gali sugriauti net didžiausius miestus ir pražudyti daug žmonių. Miau, didžiausia cunamio banga apytiksliai buvo net 85 metrų aukščio!
oras
Oras – dar viena stichija! Miau, apie ją jau žinojau. Oru mes kvėpuojame ir be jo – niekur! Žmonės ir gyvūnai įkvepia orą, o iškvepia kitas medžiagas. Mrr, augalai ir medžiai daro atvirkščiai!
Jie įkvepia medžiagas, kurių mums nereikia, o iškvepia – orą! Dėl to labai svarbu rūpintis augalais ir medžiais. Jie padeda gaminti orą.
Mrrr, oro mes negalime matyti. Bet kai esame lauke, jaučiame vėją. Tai tokie oro gūsiai. Vėjas gali būti šiltas, šaltas ir visoks!
Ore jaučiamas vėjas kartais gali sukelti stiprius uraganus ir tornadus. Jie kaip suktukai keliauja per žemę ir griauna viską, ką sutinka. Mrr, nenorėčiau tokio pamatyti!
Mrr, oras turi puikią savybę visaip kvepėti. Jis pats kaip ir vanduo – permatomas ir be kvapo. Tačiau per orą galime pajusti kaip kvepia kiti daiktai.
žemė
Miau, be žemės nebūtų ir mūsų planetos! Tai dar vienas elementas. Jis suteikia mums namus ir maisto.
Žemė būna įvairių formų: smėlio, molio, juodos žemės, akmenų. Visuose skirtingose žemės pavidaluose auga skirtingi augalai. Žemėje taip pat auga įvairūs kristalai. Mrr, čia gali pasižiūrėti kaip užauginti vieną namuose (LT, video)! Tai labai paprasta!
Mrrr, pelėda sakė, kad anksčiau žmonės garbino žemę. Ji duodavo derlių ir maisto. Žemės deivė buvo vardu Žemyna.
Žemė nuolat dreba. Kai drebėjimai maži, jie tik palinguoja ant lubų kabančius šviestuvus ar nuverčia vieną kitą knygą nuo lentynos. Tačiau sunkūs drebėjimai gali sugriauti ištisus miestus. Mūsų planeta sudaryta iš daug dalių, kaip dėlionė. Kai šios dalys juda, atsiranda žemės drebėjimai ir kiti reiškiniai. Mano draugas mokslininkas apskaičiavo, kad per minutę planetoje žemė sudreba du kartus!
Miau, o ar žinai, kas būna, kai susijungia kelios stichijos? Pelėda man sakė, kad kai lyja ir šviečia saulė, ore atsiranda vaivorykštė! Mrrr, man labai patinka stichijos! Tikiuosi šiandien susapnuoti vaivorykštę!