keblūs vaikų klausimai apie pasaulį

Vaikai labai smalsūs, viskas jiems pasaulyje įdomu, todėl vienas dažnesnių žodžių vaiko lūpose yra „kodėl?“: Kodėl šviečia saulė ir kodėl dangus mėlynas, kodėl mes neturim šuniuko ir kodėl katės miauksi? Į kai kuriuos klausimus atsakyti labai lengva, kitiems reikia pasitelkti ne tik enciklopedijas, bet ir išradingumą – sudėtingus dalykus paaiškinti vaikui suprantama kalba. Yra ir trečia klausimų grupė, kuri gali nemenkai mus sutrikdyti – tai dideli, svarbūs ir netgi filosofiniai klausimai, susiję su nepatogiomis temomis, vertybiniais pasirinkimais ir panašiai, o pandemijos, karantino metu, kai tiek daug nežinios, tokių klausimų gali tik padaugėti. Pateikiame 5 keblius klausimus, kuriuos užduoda vaikai, ir dalijamės patarimais, kaip pasirengti į juos atsakyti.

Santykiai
iš kur aš atsiradau?

Be abejo, šis klausimas yra visų vaikų klausimų karalius, turbūt tik retas tėvas niekada nesulaukė panašaus klausimo iš savo atžalos.

Ne visiems tėvams lengva su vaikais kalbėti apie lytiškumą. Nuo to ir nereikėtų pradėti. Kol vaikas visai mažiukas, užtenka jam papasakoti apie didelę meilę, iš kurios jis atsirado, kad ilgai gyveno mamos pilvelyje ir tik tada gimė. Vaikui augant tokių pasakojimų, be abejo, nebepakaks ir reikės išsamesnių – tam galite pasitelkti pažintines knygas vaikams, kuriose specialistai, atsižvelgdami į vaikų amžių ir kalbėdami jiems suprantama kalba, paaiškina apie žmonių ir ne tik fiziologiją, lytines ląsteles ir pan. Žinoma, nereikėtų vaikų palikti vienų su šiomis ar kitus didelius klausimus aiškinančiomis knygomis – būkite šalia, papildykite knygą savo įžvalgomis.

 

ar kalėdų senelis tikras?

Tai dar vienas vaikų klausimų karalius, kuris gali išmušti iš vėžių nepasiruošusius tėvus. Turėtumėte iš anksto kartu su savo partneriu nuspręsti, koks bus atsakymas. Kai kurie tėvai nė nesiruošia vaikams meluoti, todėl tiesiai šviesiai nuo pat mažumės sako, kad Kalėdų Senelis neegzistuoja. Tuo tarpu kiti mano, kad Kalėdų Senelio pasaka ne tik sukuria gražesnę šventę, bet ir gali motyvuoti būti geresniais. Taip pat Senelio alegorija gali apimti ne tik vieną konkretų asmenį, bet ir mus visos – kiekvienas mūsų per Kalėdas artimiesiems kuriame stebuklą, lyg būtume Kalėdų seneliai. Kokį atsakymą bepasirinktumėte – būkite nuoseklūs.

 

ar aš susirgsiu ir numirsiu?

Pandemija ir karantinas vaikams kelia nerimą, jį padidinti gali nuklausyti dramatiški žinių pranešimai, nugirstos suaugusiųjų kalbos. Girdint apie gausybę sergančių žmonių, mirtis, jiems natūraliai kyla klausimas: „O kas nutiks man, mano tėvams, seneliams, pažįstamiems?“

Pokalbiai apie mirtį reikalingi, tačiau derėtų pasirinkti aptakesnes frazes ar išsamesnius paaiškinimus, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Nė vienas nesame apsaugoti nuo mirties. Tokia nelaimė gali bet kada nutikti artimoje vaiko aplinkoje, net ir be koronaviruso. Todėl paruošti vaiką gyvenimiškoms situacijoms geriau iš anksto.

Kalbant apie koronavirusą, vaikus reikėtų nuraminti, kad jų sveikatai nieko blogo negresia. Kol kas panašu, kad vaikai serga lengviausiai, kartais net neturi jokių ligos simptomų. Tuo tarpu vyresniems žmonėms, pavyzdžiui, seneliams, virusas yra grėsmingesnis. Pokalbio metu vertėtų aptarti ne tik grėsmes ir baimes, bet ir priemones, kurių imasi visa šeima, siekdama išvengti viruso. Pasišnekėkite apie tai, kodėl vaikas turi dažnai plautis rankas, laikytis socialinės distancijos, nešioti kaukę. Žinodamas, kad yra planas, kaip apsisaugoti, vaikas jausis ramiau.

 

kodėl kai kurie žmonės yra blogi?

Galbūt vaikas kieme susidūrė su negražiu bendraamžių elgesiu, o gal per žinias nugirdo, kad kažkas padarė labai blogų dalykų, todėl toks jo klausimas labai natūralus. Vaikystėje dar sunku įžvelgti skirtingos elgsenos niuansus ar atspalvius, todėl viskas atrodo arba gera, arba bloga. Pabandykite paaiškinti, kad kartais žmonės elgiasi blogai, nes yra pikti, nusivylę, pavargę, nuskriausti. Susiekite klausimą su vaiko patirtimi – ar jis pats kartais, kai būna piktas, nesielgia negražiai? Pavyzdžiui, neklauso tėvų, erzina bendraklasius ir pan. Bet juk dėl to jis netampa blogu žmogumi!

 

ar tu manęs nemyli?

Kartais vaikai, sulaukę pastabų, įspėjimų, draudimų, pasijaučia nelaimingi, jiems ima atrodyti, kad tėvai jų nemyli. Nes jei mylime, tai nebarame ir elgiamės tik gražiai, ar ne? Ir kaip galime sakyti mylį, jei po minutės liepiame nesuvalgyti visų saldainių ar pykstame, kad vaikas išsipurvino?

Pasikalbėkite su vaiku apie tai, kad meilė turi labai daug formų. Rūpestis yra viena iš jų. Kad jūs, tėvai, esate atsakingi už vaikus ir norėdami jiems kuo geriausio, privalote kartais sudrausminti: jei leisite valgyti per daug saldainių, vaikui galiausiai skaudės pilvą, jei leisite prie vandens elgtis kaip jam patinka, gali iškilti grėsmė nuskęsti ir t. t. Kitaip tariant, jūs kartais sudraudžiate, būtent todėl, kad mylite ir norite, jog jūsų vaikai būtų sveiki, laimingi ir išaugtų dori.

Pripažinkite vaikui ir tai, kad galbūt kartais pabarate griežčiau nei derėtų. Ne dėl to, kad nemylite, bet dėl to, kad būnate pavargę, irzlūs ir nesusivaldote. Jei būsite nuoširdūs – vaikas jus supras, tuo labiau, kad ir pats kartais iškrečia negražių dalykų supykęs.

 

kaip reaguoti į gluminančius klausimus?

Prisiminkite, kad ne visada būtina iš karto išsamiai atsakyti į didelius ir keblius klausimus, vos vaikui juos uždavus. Kartais vaikai klausdami tiesiog nori jūsų dėmesio ir nuoširdaus pokalbio, kurio metu galėtų išsakyti ir savo pačių mintis, pasvarstyti apie įvairius dalykus su suaugusiuoju, kurį laiko labai protingu ir daug išmanančiu.

Jei negalite iš karto pateikti atsakymų ar klausimai paprasčiausiai atrodo kvaili, išlikite ramūs ir priimkite vaiko smalsumą rimtai. Jei dabar nesikalbėsite su mažyliais apie smulkius, vaikiškus, o kartais ir naivius dalykus, paaugę, įžengę į paauglystę, jie nenorės su jumis kalbėtis apie rimtus ir didelius dalykus. Tad verčiau pagirkite vaiką, kad jis toks smalsus, nori pažinti pasaulį, išsiaiškinti, kaip kas veikia, o tada susitarkite su vaiku, kad į jam kilusį klausimą atsakysite vėliau, nes dabar jums dar reikėtų pačiam pagalvoti. Nieko baisaus pripažinti, kad žinote ne viską, o vaikas kurį laiką liks patenkintas gavęs pagyrimą. Be to, pasvarstykite, gal kas nors kitas galėtų geriau atsakyti į vaiko klausimą: jūsų partneris, seneliai, auklėtoja.

sekite mus