kaip sudominti vaiką skaityti?

Kiekvienas tėvelis savo mažyliams nori geriausio ir supranta, kad skaityti vaikams tiesiog privalu. Deja, ne kiekvieną vaiką domina knygų pasaulis – šiais laikais, kai tiek daug lengvai pasiekiamų pramogų, skaitymą vis lengviau nustumti į šalį. Vis dėlto yra būdų, kurie gali padėti vaikui pamėgti knygas ir jas skaityti su malonumu.

Veiklos
kaip sudominti vaiką skaityti?

Kartais suaugusiesiems atrodo, kad vaikui ėmus mokytis skaityti savarankiškai, tėveliams reikia nustoti skaityti balsu. Skaitymo skatinimo specialistai tvirtina atvirkščiai: nustoti skaityti reikėtų tik tada, kai pats vaikas paprašys liautis. O tai gali nutikti net ir paauglystėje. Kodėl? O gi todėl, kad skaitymas kartu nėra vien pramoga. Skaitymas kartu kuria ir stiprina jūsų ryšį su vaiku, kuria jaukią ir saugią erdvę, ypatingą laiką, kurį skiriate tik vienas kitam.

Skaityti kartu galima ir kitaip. Pamėginkite retkarčiais perskaityti tai, ką skaito jūsų vaikas. Tai gali būti puiki proga įdomiam, smagiam ar žaismingam pokalbiui. Juk skaitydami vaikai sužino, patiria naujų dalykų, natūralu, kad tuo nori pasidalinti su svarbiausiais jų gyvenime žmonėmis.

Kartais vaikams reikia padėti susikurti dienotvarkę, kurioje įtraukta laiko ir skaitymui, kad neliktų vietos pasiteisinimams, ar vaikas neužsimirštų. Vaikai dar nemoka patys viskam paskirstyti laiko, todėl jiems gali padėti visa šeima. Kodėl gi neįsteigus šeimos skaitymo valandėlės ar pusvalanduko? Kartą ar du per savaitę įsitaisykite kur nors patogiai ir šiltai visi kartu, pasiimkite po knygą ir pirmyn!

 

skaitykite patys

Geriausias pavyzdys vaikams yra tėvai, iš jų vaikai mokosi įvairių elgesio modelių, mėgina daryti panašius dalykus. Todėl matydami, kad tėvai nevengia paimti knygos į rankas, ir patys vaikai jaus didesnę motyvaciją skirti laiko skaitymui. 

Ne mažiau svarbu vaikams skaityti reguliariai nuo pirmųjų gyvenimo dienų, ir tai daryti iki tol, kol vaikas paprašys liautis. Žinoma, vaikui pradėjus mokytis skaityti, reikia, kad jis kuo daugiau skaitytų pats, bet tokios tradicijos kaip pasaka prieš miegą neturėtų išnykti. Mokytis skaityti – sunkus darbas, besimokydamas vaikas dar ne visada gali pasimėgauti istorija, todėl tėvai, skaitydami balsu, ir toliau turėtų demonstruoti, kokios įdomios ir smagios gali būti istorijos. Jei vaikui skaitymas ir įvairiausios istorijos siesis su maloniomis emocijomis, paaugęs pats norės išmokti skaityti ir skaitydamas pats sau susikurti tas geras emocijas.

Jei patys skaityti nemėgstate, bet suvokiate skaitymo naudą ir norite, kad jūsų vaikas skaitytų, pasirūpinkite, kad jį suptų skaitanti ir skaitymui palanki aplinka. Jūsų namuose turėtų būti jūsų vaiko amžiui tinkamų knygų, taip pat, kad jis visada turėtų su kuo pasikalbėti apie knygas, kad matytų skaitančius suaugusiuosius. Pasidomėkite, gal netoli namų esančioje bibliotekoje vyksta susitikimai su vaikų rašytojais, ar kitokie skaitymą skatinantys renginiai, galbūt veikia vaikų knygų klubas? Karantino metu, kai viskas persikelia į virtualią erdvę, vaiką galite prijungti ir į visai kitame šalies gale vykstančius knygų klubų susitikimus.

 

pasitikėkite vaiku

Viena efektyviausių priemonių kaip vaiką atgrasyti nuo skaitymo – liepti skaityti tai, kas jam neįdomu. Vaikai ir taip gauna pakankamai privalomų skaitinių mokykloje ir kiekvienais metais jų daugėja. Aišku, norime, kad vaikai skaitytų vertingas, ugdančias knygas, bet pridėję ranką prie širdies atsakykime: ar patys skaitome tik tokią literatūrą? Juk ir mus sudomina populiarios knygos, lengvi romanai ar gyvenimiški patarimai.

Vaikus taip pat veikia reklamos, ką skaito ir giria jų bendraamžiai. Taigi verčiau leiskite vaikui rinktis pačiam.

Jei vaikas nesusidomi pasiimta knyga – neverskite jos užbaigti. Gal ši knyga jam paprasčiausiai svetima ir neįdomi. Pasaulyje yra krūvos puikių knygų ir jūsų vaikas greičiau suras tai, kas jam patinka, jei jam neteks kankintis su nepatinkančiomis knygomis. Be to, versdami knygą skaityti procesą paverčiame nemaloniu darbu. Pagalvokite, ar patys norėtumėte skaityti, jei skaitymas jums keltų blogas emocijas? Verčiau kartu nueikite į knygyną ar biblioteką ir pamėginkite atrasti knygas, kurios vaiką domina.

 

padėkite vaikui knygą patirti įvairiapusiškai

Knygos patyrimas neprivalo pasibaigti su paskutiniuoju puslapiu. Pokalbis – puikus būdas geriau suprasti tiek knygą, tiek save, bet juk yra dar tiek daug veiklų, kurias galima nuveikti su knyga. Dabar įvairiose srityse kalbama apie procesų sužaidybinimą (geimifikaciją) kaip itin efektyvų būdą įtraukti žmones į tam tikrą veiklą. Sužaidybinti galite ir skaitymą.

Paskatinkite vaiką piešti labiausiai patikusius knygos personažus, o vyresnį vaiką galite paraginti parašyti trumpą knygos tęsinį, o gal kartu perskaitę surenkite rungtynes, kuris iš jūsų šeimos sukurs geriausią anekdotą apie knygos veikėjus?

Su vaiku knygą galite vaidinti, parengti viktoriną ir pakviesti prisijungti vaiko bendraklasius. Taip vienu šūviu nušausite du zuikius– vaikas ne tik bus paskatintas labiau įsitraukti į knygą, bet ir prisėdęs prie kompiuterio ne varlinės po socialinius tinklus, o mokysis valdyti naujas programėles. Šie įgūdžiai pravers ateityje.

Padėti labiau įsitraukti į knygą gali ir spektaklių, kino filmų ekranizacijos. Jei žiūrėti spektaklius ar filmus jau pabodo ar neturite tam galimybių, pabandykite susirasti kokią nors pažintinę knygą apie geografines vietas, o savaitgalį su visa šeima nuvykite tų vietų apžiūrėti, atkurkite knygose matytas nuotraukas ar iliustracijas.

O gal yra kokių nors žaidimų ar mobiliųjų aplikacijų, sukurtų pagal knygą, ir jas vaikas vienas ar kartu su jumis galėtų išmėginti?

 

knyga pagalbininkė

Jei vaikas patiria problemų, dėl ko nors nerimauja, suraskite knygą, kuri kalba apie panašius dalykus, ir pasiūlykite ją vaikui. Kartais vien žinojimas, kad ir daugiau žmonių patiria tam tikrus dalykus, gali nuraminti, o jei dar pagrindiniams knygos veikėjams pavyksta kaip nors įveikti savo problemą, tai gali įkvėpti ir vaiką pasinaudoti problemų sprendimais tikrovėje. Jei knyga jam kokiu nors būdu padės, tikėtina, kad ir vėliau susidūręs su problemomis ar klausimais atsakymų, emocinės paramos ieškos knygose.

sekite mus