Išsiskyrusiems tėvams ir įprastomis sąlygomis nelengva suderinti naują gyvenimą bei įsipareigojimus vaikams. O pandemijos ir karantino metu, dėl įvestų apribojimų, išlaviruoti šeimą darosi dar sunkiau. Vis dėlto, jei nusiteiksime tinkamai, galime šią sudėtingą situaciją padaryti kiek lengvesnę tiek vaikui, tiek buvusiam partneriui, tiek sau pačiam.
Net ir esant įprastoms aplinkybėms reikėtų su buvusiu partneriu surasti bendrą kalbą bei sutarti dėl veiksmų plano: kaip bus bendraujama su vaiku, kaip jis bus ugdomas, kaip ir kada kalbama apie tam tikrus dalykus ir t. t. Komunikacija, bendras veiksmų planas ir geranoriškumas vienas kito atžvilgiu dar svarbesni karantino metu, kuomet vaikas ir taip gali patirti daugiau nerimo bei streso dėl to, kas dedasi pasaulyje. Juk vaiko gyvenimas staiga susitraukė, sumažėjo kontaktų su auklėtojais, mokytojais, draugais. Prisiminkite, kad šiuose santykiuose svarbiausia yra vaikas (vaikai), o ne judu.
Jei vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta yra pas jūsų buvusį partnerį, pasiūlykite daugiau prisidėti. Jei buvęs partneris turi eiti į darbą, o vaikas mokosi nuotoliniu būdu, gal jūs galėtumėte prižiūrėti vaiką, apmokėti auklės paslaugas ir pan. Jeigu jūsų vaikas mokosi iš namų, o buvęs partneris – taip pat dirba namuose, galbūt galite sumažinti dėl karantino tekusių iššūkių ir pareigų kiekį, pavyzdžiui, kasdien padėkite vaikui mokytis.
Bendraudami su buvusiu partneriu įvertinkite, kad dėl nerimo ir streso jis gali būti nervingesnis nei įprastai. Nesivelkite į konfliktus, būkite atlaidesni, supratingesni. Gali būti, kad ir jūs, nors, rodos, jaučiatės gerai, taip pat nesate pačios geriausios formos. Pandemija ir karantinas – sunkus ir prisitaikymo reikalaujantis laikas visiems.
Net ir be pandemijos daliai tėvų, gyvenančių toli nuo savo vaikų, su atžalomis tenka bendrauti internetu. Tai gali pasirodyti kaip didelis praradimas – juk internetu neapkabinsi, nenušluostysi vaiko ašarų, nepabučiuosi į skruostą. Tačiau nenuvertinkime tokio bendravimo. Net ir bendraudami per atstumą galime perduoti šilumą, nuoširdų rūpestį, pasikalbėti ir duoti patarimų – o tai jau šį tą reiškia.
Jei karantino metu matytis su vaiku pavyksta itin retai arba visai negalite susitikti, sutarkite reguliarų laiką, kada bendrausite, galbūt net kelis kartus per dieną? Išbandykite įvairias bendravimo formas: išsamiai pakalbėkite apie rūpimus dalykus, lengvai pašnekučiuokite prie pusryčių stalo, padėkite ruošti pamokas, paskaitykite pasaką prieš miegą ir t. t. Gal iš pradžių ir atrodys keista visa tai daryti per ekraną, bet, kaip sakoma, įpratimas yra antras prigimimas. Kitaip tariant, įpratus tokia bendravimo forma gali pasirodyti natūrali ir naudinga. Galbūt ir po karantino tokiu būdu galėsite daugiau būti su savo vaikais.
Galų gale vaiką galite pradžiuginti mažomis smulkmenomis: nusiųskite asmenukę, trumpą vaizdo įrašą su palinkėjimu naujai dienai ar smagiu anekdotu. Pasinaudokite kurjerių paslaugomis ir perduokite vaikui ką nors skanaus, ar naują žaidimą, kad turėtų, ką veikti karantino metu. Paprašykite, kad ir vaikas jums ką nors atsiųstų: nufotografuotą piešinį, įrašą, kuriame deklamuoja eilėraštį ir pan. Šios smulkmenėlės užtruks vos kelias minutes, bet geros nuotaikos gali atseikėti visai dienai.
Žinoma, labai svarbu, kad vaikas suprastų, jog bendravimas internetu turi ribas, kad jūs negalite bet kada atsiliepti ar atsakyti į jo žinutę – juk turite darbų ir įvairių kitų įsipareigojimų. Susitarkite su vaiku, kada būsite pasiekiamas, kada peržiūrėsite jo žinutes ir į jas atsakysite. Jei iš anksto vaiką įspėsite, jis nesijaus nusivylęs, kai nesulauks reakcijos iš karto.
Dauguma čia pateiktų patarimų, be abejonės, labiausiai tinka iš principo neblogus santykius palaikantiems buvusiems partneriams, kurie prioritetą suteikia vaiko poreikiams, o savo ego gali ir šiek tiek prigesinti. Tačiau tai toli gražu nėra kiekvienos šeimos situacija – kartais skyrybos palieka pernelyg daug žaizdų, ir, deja, tikrai ne kiekvienas nori prisiimti atsakomybę už bendrus vaikus, arba, dar blogiau, vaikus pasitelkia kaip keršto įrankį.
Jei matote, kad situacija nėra gera, o buvęs partneris reikalauja neįmanomų dalykų, nesuteikia progų bendrauti su vaiku, ar nustoja mokėti alimentus, grasina – kreipkitės dėl teisinės konsultacijos ar net į policiją. Rinkite buvusio partnerio nederamo ar net agresyvaus elgesio įrodymus (pavyzdžiui, įrašinėkite pokalbius, pasidarykite momentinę ekrano kopiją ir pan.).