išjudinkim vaikus – fizinis aktyvumas įdomiai

Vis daugiau laiko praleidžiant namuose, o dar ir ateinant žiemos sezonui, fizinio aktyvumas natūraliai mažėja. Kaip paskatinti vaiką judėti, kai ne tik besikeičiantys sezonai, bet ir pasaulis verčia būti namuose?

Užsiėmimai Veiklos
ar mankšta turi naudos?

Mankštos nauda tikrai neabejotina – vaikai tampa sveikesni, dėmesingesni ir rečiau turi problemų dėl svorio. Aktyvūs vaikai džiaugiasi stipresne imunine sistema, tvirtesnėmis širdimis ir plaučiais bei tvirtesne kaulų ir raumenų struktūra.

 

Užsiimdami bet kokia sporto rūšimi, nesvarbu, orientuota į asmeninį tobulėjimą ar į komandinę veiklą, vaikai pradeda labiau savimi pasitikėti, gali geriau dirbti komandoje, taip ugdydamiesi geresnius socialinius įgūdžius. Aukštesnę savivertę turintys vaikai dažnai būna laimingesni, optimistiškesni ir labiau linkę gyvenime prisiimti vadovaujančius vaidmenis.

 

Fizinis aktyvumas yra svarbus, kad ir kokia forma jis vyktų, todėl pratimai ir veiklos neturi būti konkurencingos. Vaikai turėtų žaisti tinklinį, futbolą ar krepšinį ne tam, kad laimėtų, bet smagiai leistų laiką judėdami. Galite pradėti nuo pasivaikščiojimų prie jūros ar miške, lengvų žygių. Svarbu vaikų neišvarginti, nepersistengti, o tiesiog mėgautis veikla. 

 

Remiantis Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro gairėmis, vaikai nuo 6 iki 17 metų turėtų kasdien bent valandą užsiimti kardio treniruotėmis ir aerobika. Taip pat, tris kartus į savaitę skirtingais pratimais stiprinti raumenis ir kaulus.

 

kaip išlikti aktyviems?

Namuose palaikyti aktyvumą galite kiekvieną dieną ir net per daug nesistengdami. Judėsite aktyviai žaisdami gaudynes ar tiesiog šokdami pagal mėgstamą muziką, užsiimdami visais ilgai atidėliotais buities darbais – valydami spintą ar siurbdami namus. Nors iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo, tai bus tikrai gera mankšta visai šeimai! Net ir televizorių galite žiūrėti aktyviai: reklamų ir pertraukų metu galite šokinėti, rąžytis ar daryti atsispaudimus. Jeigu aplinkybės leidžia, kuo dažniau išeikite į lauką. Tik nepamirškite laikytis saugaus atstumo.

 

Maži vaikai bėgioja pakankamai dažnai, bet augdami jie linkę vis daugiau laiko praleisti ant sofos. Reikia vaikams parodyti, kad bėgioti yra smagu. Su mažaisiais galite žaisti gaudynes ar atlikti greičio reikalaujančias paprastas užduotis, pavyzdžiui, kas greičiau palies kambario sieną, o tada virtuvėje stovintį šaldytuvą. Bėgiojimas padeda vaikams stiprinti ne tik viso kūno kaulus, bet ir raumenis, tad nenumokite ranka į šią veiklą.

 

Pritūpimai – dar vienas puikus pratimas, kurį galite su vaikais atlikti namuose. Šis pratimas padeda vaikams ugdyti ištvermę, jėgą ir net pasitikėjimą savimi. Kad būtų smagiau, paverskite tai žaidimu. Pavadinkime jį „Karštąja kėde“. Kambaryje padėkite taburetę ar kitą nedidelę kėdutę. Tegul vaikas lėtai sėsdamasis bando atspėti, kada ją palies. Kai tik vaikas prisės ant taburetės, sušukite – karšta! Išgirdęs šį žodį vaikas turi vėl pašokti į stovimą poziciją. Tai lengvas ir smagus pratimas, o dauguma vaikų atliks jį be rūpesčių! 

 

Vaikščiojančio krabo pratimą tikriausiai žino daugelis. Pirmiausia atsisėskite į pradinę padėti: sėdint ant grindų, ištiesus kojas priešais, o rankas padėjus už nugaros. Kai visi būsite pasiruošę, pakelkite klubus nuo žemės. Voilà, esate tikri krabai! Tai juokingas ir daug dėmesio nereikalaujantis pratimas, kuris puikiai sutvirtins viso kūno ir ypač rankų raumenis. Keliaujame toliau: kai vaikai išmoks pagrindinį žingsnį, pasunkinkite pratimą ant pilvo uždėję mažus daiktus ir bandydami juos balansuoti. Galite išbandyti tualetinio popieriaus ritinėlius, maišelius su pupomis ar žirniais, ar net mėgstamą pliušinį žaislą. Jeigu vaikams krabo žaidimas nepatiks, „apverskite jį aukštyn kojomis“ ir gausite ropojančią mešką! Ropokite grindimis, keliais neliesdami grindų. Šis pratimas lavina visą kūną, stiprina rankas, kojas ir pilvo raumenis bei pagerina erdvinį vaiko suvokimą. 

 

Kartu su šeima išmėginkite smagų Frankenšteino žaidimą! Kiekvieną dieną kelias minutes imituokite Frankenšteino eiseną. Kartu su vaikais ištieskite rankas tiesiai kaip monstrai (arba zombiai), tada pakaitomis tieskite po vieną koją link priešingos pusės rankos. Tikslas – paliesti kojos pirštus priešinga ranka. Kad būtų linksmiau, galite niurzgėti ir riaumoti kaip pabaisa! Tokie kryžminiai judesiai pagerina smegenų funkcialumą, dėmesį ir koordinaciją. 

 

Kai fiziniai pratimai pateikiami žaidimo forma – gali būti sunku sustoti. Kaip bebūtų – poilsio dienos taip pat svarbios. Tuomet raumenys pailsi ir pasiruošia judėti toliau, nesukeldami nemalonių pojūčių kūnuose.

 

sekite mus