iš kur atsiranda namuose esantys daiktai?

Mrr, ar žinai, kokį garsą aš labiausiai mėgstu? Kai žmogus pila į dubenėlį maistuko? Gaaal, bet ne visai! O gal kai groja muzika ir aš linguoju savo uodegą? Irgi ne! Miau, o gal kai už lango čiulba paukščiai? Taip, man patinka jų klausyti. Bet tai nėra mėgstamiausias mano garsas! 

Labiausiai man patinka, kai mano žmonės grįžta namo su pirkinių maišais! Miau, lekiu visu greičiu žiūrėti, kas ten! Labai įdomu tyrinėti, kas tuose maišuose, kaip kvepia nauji daiktai. Gal ten kažkas minkšto? O gal kažkas gardaus? O iš kur žmonės tuos daiktus neša? O ar tu žinai, iš kur atsiranda daiktai tavo namuose?

Mokslas trumpai
Nulėkiau pas draugus balandžius. Jie tikri miesto asai ir apie žmones daug žino. Paklausiau jų, ar žmonės, kaip ir aš – medžioja, kai nori naujų daiktų? Balandžiai taip nusikvatojo! Kartu nukeliavome apžiūrėti parduotuvių.

Pasirodo, ten yra visi daiktai. Miau, dar niekada nemačiau tiek daug žmonių vienoje vietoje! Net galva sukasi! Prispaudžiau uodegą ir stebėjau. Hmmm, o iš kur atsiranda daiktai parduotuvėje? Nieko nebus, lekiu pas pelėdą.

Draugas pelėda sako, kad dažniausiai maistas atkeliauja iš ūkininkų, o daiktai – fabrikų. Fabrikas yra tokia vieta, kurioje dirba daug žmonių ir, pasitelkę mašinas, jie gamina daiktus. Daug vienodų daiktų. Čia (LT, video) gali pažiūrėti kaip gaminami ledai su vafliais, batų tepalas ir replės!

Ir nors fabrikai palengvino ir pagreitino daiktų gamybą, bei duoda darbo kai kuriems tėveliams, yra ir minusų. Gamindami daiktus fabrikai sunaudoja labai daug žaliavų. Žaliavos – visos medžiagos, kurių reikia gaminti daiktus. Tai gali būti ir medis, jei gaminame baldus, ir elektra bei vanduo, kad didelės mašinos veiktų ir vėsintųsi. Dėl to atsiranda nemaža taršos tikimybė. Fabrikai taip pat būna įvairiose pasaulio vietose. Nuo to, kokiame pasaulio krašte yra fabrikas, dažnai priklauso ir taršos lygis. Matai, skirtingos šalys turi vis kitokius taršos reikalavimus.

Daiktai, pirmiausia, gaminami iš medžiagų. Jų yra šimtai skirtingų: stiklas, molis, metalas, plastikas, medis, vilna... Miau, ar gali padėti man išvardinti? Surašyk arba papasakok, kiek žinai skirtingų medžiagų (LT, video).

Miau, žiūriu į tą prekybos centrą ir vis galvoju… O kiek ilgai egzistuoja jie? Ar žmonės nuo žemės atsiradimo juos turėjo? Draugas pelėda sako, kad ne. Tokios didelės parduotuvės atsirado dar visai neseniai.

Anksčiau žmonės dauguma daiktų gamindavo patys. Maiu! Pieną, duoną ir net batus bei rūbus???

Anksčiau daug žmonių būdavo amatininkais. Miau, ar žinai kas yra amatas (LT, video)? Tai toks darbas, kai savo rankomis gamini tam tikrus daiktus.

Puodžius žiesdavo puodus, puodelius, vazonėlius. Malūnininkas augindavo grūdus ir maldavo miltus. O paskui iš jų kepdavo duoną (LT, video). Kalvis dirbdavo su metalu ir gamindavo ginklus bei metalinius įrankius. Knygrišiai gamindavo knygas. Beveik kiekvienas žmogus mokėjo kažkokio amato ir būdavo pats sau mažas fabrikėlis.


Miau, dabar jau žinai apie tai, iš kur atsiranda daiktai. Mrr, gali apeiti namus ir pagalvoti, koks amatininkas galėtų gaminti daiktus, kurie ten yra! Miau, aš padarysiu tą patį!
sekite mus