Laikantis asmeninės higienos galima geriau apsisaugoti nuo pasaulyje siaučiančio koronaviruso. Čia rasite patarimų ne tik kaip laikytis higienos, bet ir kaip to išmokyti vaikus.
Apsisaugoti nuo viruso patekimo į burnos ertmę ir nosies gleivinę – gera pradžia. Kadangi koronavirusas plinta mažais ore esančiais lašeliais, veidus dengiančios apsauginės kaukės ir respiratoriai pristabdo šių lašiuką prasiskverbimą į kvėpavimo takus. Tačiau turbūt jau teko pastebėti, kad žmonės gatvėse vaikšto su skirtingomis kaukėmis. Štai ką apie jų skirtumus kalba Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai:
Medicininės kaukės dažniausiai būna trijų sluoksnių ir pagamintos iš specialios medžiagos, kuri mechaniškai sulaiko į orą patenkančius lašelius. Medicinines kaukes patariama dėvėti medicinos darbuotojams, visiems, jaučiantiems bet kokius peršalimo simptomus (perštinti gerklė, raumenų skausmai ar net nuovargis). Šios kaukės taip pat rekomenduojamos vyresniems kaip 60 metų žmonėms ir tiems, kas serga įvairiomis chroninėmis ar lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems cukrinį diabetą ar sutrikusį imunitetą. Kaukę taip pat reikėtų dėvėti, jeigu manote, kad galite būti užsikrėtę COVID-19.
Nemedicinines ar iš medžiagos pagamintas kaukes rekomenduojama dėvėti visiems, esantiems viešumoje, kai nėra sąlygų išlaikyti minimalaus vieno metro atstumo.
Kaukės yra viena pagrindinių prevencinių priemonių, tačiau norint kuo geriau apsisaugoti nuo koronaviruso reikėtų nepamiršti reguliariai vėdinti patalpas, dezinfekuoti rankas ir laikytis taisyklingo čiaudėjimo bei kosėjimo etiketo. Net jei ir esate su kauke.
Kaukę išsirinkote, o ar žinote kaip taisyklingai ją užsidėti, nusiimti ir ką daryti ją panaudojus? Kai užsidedate kaukę ar ją nusiimate, lieskite tik kaukės virveles ar gumytes. Pačios kaukės geriau stengtis neliesti pirštais, o prie jos prisilietus – nusiplauti ar dezinfekuoti rankas. Kaukė apsaugos jus geriau, jeigu kuo kruopščiau ją užsidėsite: ji turi visiškai dengti tiek nosį, tiek burną ir būti pakankamai suveržta, kad neliktų nereikalingų tarpų tarp kaukės ir veido. Kaukes reikėtų keisti joms sudrėkus ar išsitepus. Vienkartines kaukes galite išmesti, o daugkartinio naudojimo – išplauti.
Vaikštant gatvėmis, kartas nuo karto akys užkliūna už gatvėse besimėtančių panaudotų kaukių. Kartais mes jas pametame, kartais vėjas išnešioja šiukšles – visko, pasitaiko. Kaip atsakingai išmesti kaukes, kad darytumėme kuo mažiau žalos aplinkai? Panaudotas kaukes, respiratorius ir vienkartines pirštines pirmiausia reikėtų dėti į atskirą maišelį, o šį galima išmesti kartu su buitinėmis atliekomis.
Asmeninė higiena – itin svarbi norint sustabdyti bakterijų ir virusų plitimą, tačiau kaip išmokyti vaikus dažniau plautis rankas ar dėvėti veido kaukę? Leiskite vaikams pajusti ir suprasti, kad jie gali prisidėti padedant stabdyti virusą. Papasakokite vaikams, kad ilgas ir kokybiškas miegas leis jiems jaustis stipriems ir neleis imuninei (apsaugos) sistemai nusilpti. Vis priminkite, kad dažnai plaudami rankas stabdysime virusų plitimą ir taip apsaugosime ne tik kitus, bet ir save.
Visi norime būti sveiki, bet plautis rankas ir teisingai plautis rankas – du visiškai skirtingi dalykai. Paprastas žaidimas, rekomenduojamas Kolumbijos visuomenės sveikatos specialistų – blizgučiai. Skamba smagiai ir tikrai veikia! Ant vaikų rankų uždėkite nedidelį kiekį blizgučių. Pirmiausia, paprašykite vaikų nusiplauti rankas tiesiog su vandeniu. Tada, uždėkite dar šiek blizgučių. Šį kartą rankas plaukite su muilu ir vandeniu. Vaikas savo akimis pamatys, kad blizgučių nusiplauna daug daugiau. O tam, kad pašalintų visus, turi rankas plauti ilgiau, nepamiršdamas vietų tarp pirštų. Kitas būdas kaip galite panaudoti blizgučius – užsidėkite juos ant vienos savo rankos ir palieskite vaiko pečius. Dalis blizgučių liks ant rūbo – panašiai kaip ir bakterijos bei virusai išlieka ant paviršių. Tą patį padarykite ir su švaria ranka. Ant vaiko peties nieko neliks, nes muilas pašalina bakterijas ir virusus.
Kad asmeninę higieną būtų dar lengviau palaikyti – išmokite smagią ir trumpą dainelę, kurią galėsite kartoti, kol plausite rankas. Tokiu būdu lengviau seksite laiką, o ir vaikas žinos, kad rankas plauti turi kol baigsis dainelė.
Taip pat, šioje knygoje (LT, PDF) formatu rasite spalvinimo užduočių, kurios primins vaikui apie kasdieninį higienos palaikymą.
Kartais norisi nusičiaudėti net kai esame sveiki. Todėl, kai situacija aplink gana neaiški, išmokykite vaiką saugių būdų čiaudėti ar kosėti. Pavyzdžiui, į vidinį alkūnės linkį. Kad vaikas geriau įsimintų šį judesį, susiekite jį su trumpa istorija, ar net šmaikščiai parodykite kaip tai atrodo. Pavyzdžiui, galite papasakoti apie mažylį Drakulą. Kai jis buvo dar vaikas, norėdamas pasiversti šikšnosparniu, jis užsimodavo savo palto skvernu ties nosimi (tokiu pat judesiu lyg bandytų teisingai nusičiaudėti – į vidinį alkūnės linkį) ir galėdavo skristi kur tik panorėjęs.
Nepamirškite, kad nors asmeninė higiena yra tikrai svarbi, kai kurie vaikai taip įsijaučia, kad kartais gali peržengti ribas. Mokyti higienos nereikėtų itin griežtai. Žinoma, nusiplauti rankas grįžus iš lauko ar išėjus iš tualeto – turėtume būtinai, bet per dažnai plaudami rankas galime prisidaryti daugiau bėdos, nei naudos. Todėl gąsdindami vaikus apie mikrobus ar nuolat versdami plauti rankas, galite pasiekti neigiamą efektą. Svarbiausia įdiegti sveikus įpročius, o tai galite padaryti pasitelkę žaidimus ir gyvus pavyzdžius, taip mažyliai greičiau supras, kad turime mikrobų išvengti, o ne bijoti.