folkloras: dainos, pasakos ir kalėdų burtai

Miau, pas mane namuose yra tokia dėžė. Mano žmogus labai ją mėgsta. Ten juda paveikslėliai, visada kažkas kalba. Arba dainuoja. Mrr, iš pradžių keistai į ją žiūrėjau. Krutinau ausis ir bandžiau suprasti – kas čia? Dabar jau žinau – tai televizorius. O ką žmonės veikdavo kai jo nebuvo?

Užsiėmimai trumpai
ką veikė žmonės, kai būdavo tamsu?
Mrrr, juk nebuvo stalo žaidimų ir technologijų. Katinas kaimynas tikras ekspertas. Labai įdomu, ką jis man papasakos.

Įvairūs liaudies žaidimai ir dainos buvo puikus laisvalaikis. Žmonės rinkdavosi šeimomis. Kartais, net visas kaimas. Dainuodavo, šokdavo. Miau, būdavo labai smagu!

Dainuodavo visada – kai būdavo liūdna ar linksma. Dainomis net pasakodavo istorijas ir įvykius.

Taip pat sekdavo pasakas ir sakmes. Apie laumes, aitvarus. Miau, kas tai? Ar tai kažkokie personažai?

Lietuvių liaudies sakmės yra skiriamos į dvi grupes. Vienos aiškindavo, kaip atsirado pasaulis, gyvūnai, žmonės, augalai. Kitos sakmės pasakodavo apie antgamtinių mitinių būtybių ir žmonių susitikimus. Šios sakmės dažnai būdavo susijusios su įvairiais reiškiniais, kurių žmonės nesuprasdavo ir taip bandydavo paaiškinti.

 

mitinės būtybės
Kaimynas katinas sako, kad šie personažai – mitinės būtybės. Mrrr, skamba keistai. Ką tai reiškia?

Tai – pramanyti veikėjai, kurie turi įvairių galių. Jie gali padėti žmogui. Gali ir nubausti už blogus darbus. Miau, o kokių jų buvo? Papasakosiu tau apie kelias!

laumės
Jos gyvendavo pelkėse ir prie vandens. Skirtingose pasakose atrodė skirtingai. Kartais būdavo paprastos išvaizdos. Mrr, mažai skyrėsi nuo paprastų kaimo moterų.

Miau, o ką jos veikdavo? Dažniausiai dirbdavo visus moteriškus darbus. Verpdavo, ausdavo audinius ir skalbdavo rūbus.

Kitose sakmėse jos būdavo labai baisios. Mrrr, jei tokią pamatyčiau, slėpčiausi po stalu! Jos būdavo su ilgais geležiniais nagais. Ir turėjo labai ilgas ir purvinas rankas! Kartais net su gaidžio kojomis. Ir visos pasipuošusius šiaudais.

aitvarai
Kitas smagus personažas buvo Aitvaras. Mrrr, jis atrodė labai skirtingai! Kartais kaip gaidys su ilga, šviečiančia uodega. Kartais kaip didelis varnas. Miau, o kartais kaip ugninė gyvatė! Ir jis skraidydavo danguje!
Miau, o jeigu jis gali būti visoks, kaip jam labiausiai patikdavo? Kaip manai? Labiausiai jam patikdavo būti viesulu! Jis lekiodavo po laukus ir girias.
Mėgo laužyti medžių viršūnes ir šakas! Tikras neklaužada! Kuo daugiau garso, tuo jam būdavo linksmiau! Pasiversdavo ugniniu žalčiu ir skraidydavo danguje. O tada nusileisdavo girioje. Ten jis turėjo namus.

kalėdos ir burtai
Greitai bus Kalėdos. Šis laikas būdavo stebuklingas. Anksčiau žmonės net tikėdavo, kad naktį prieš Kalėdas gyvūnai ima kalbėti. Žmonės bandydavo juos išgirsti, pasiklausyti.

Todėl net darydavo įvairius burtus. Jie turėdavo parodyti, kokie bus metai. Ar bus geras derlius. O gal kas susituoks? Koks bus oras?

Miau, keli burtai, kuriuos galima daryti per Kalėdas:

● Kūčiukų skaičiavimas. Taip anksčiau burdavo, ar kitais metais bus meilės, ar ne. Reikia su viena ranka pagriebti saują kūčiukų. Tada juos išberti į lėkštutę. Miau, ir suskaičiuoti! Jeigu skaičius porinis – bus! O jeigu neporinis, tada reikės laukti dar kitų metų. Mrrr, labai paprasta!
● Miau, šis burtas man labai patinka! Mrrr, tik jį atlikti reikia su tėveliais! Kad būtų smagiau – žvakių šviesoje. Ant mažos lėkštutės padėki mažą lapelį. Tada jį uždek. Kol popierius degs, stebėk, ką ten matai. Popieriukas parodys, kas nutiks ateinančiais metais.

● Miau, panašų burtą galima daryti su vašku! Į dubenėlį su vandeniu reikia pilti vašką. Jis po truputį stings. O kai sustings, gali pažiūrėti, į kokią formą jis panašus!
sekite mus