kaip kalbėti apie tai, kas dabar dedasi pasaulyje?

Šiuo metu aplinkoje, tiek tarp paprastų žmonių, tiek tarp ekspertų dėl susidariusios situacijos kyla vis daugiau naujų klausimų, nei atsakymų. Natūralu, kad ši nauja pasaulinė pandemija – karščiausia tema. Tačiau kaip ją paaiškinti vaikams, kad šie suprastų situaciją? Kokį pasirinkti toną ir kurių temų geriau vengti? Kaip jų neišgąsdinti, o nuraminti?

Santykiai
ką jau žinome?

Pirmiausia išsiaiškinkite, ką vaikas jau žino. Paklauskite, ką jam teko girdėti iš kitų suaugusių ir vaikų. Ką jis žino apie šį virusą ir pandemiją. Kalbantis su mažesniais vaikais, žodžius Korona virusas galite pakeisti į nauja liga. Pavyzdžiui, galite klausti: ,,Ką žinai apie šią naują ligą?’’ Taip vaikui bus paprasčiau suprasti apie ką eina kalba. Kartais gali atsitikti ir taip, kad vaikas paklaus klausimų, į kuriuos patys nelabai žinote atsakymų.Viskas gerai! Nebijokite būti atvirais ir ieškokite atsakymų kartu.

 

nuo ko pradėti?

Pradėkite nuo apibūdinimo ir išaiškinimo, kas yra COVID-19, kitaip žinomas kaip koronavirusas. Papasakokite, kad tai liga, kurią sukelia virusas ir yra labai panaši į peršalimą ar gripą. Žmonės, kurie yra užsikrėtę gali turėti aukštą temperatūrą, kosulį, jiems gali būti sunku kvėpuoti. Kad vaikas jaustųsi ramiau, pabrėžkite, kad šis virusas nelabai puola vaikus, daugiau vyresnio amžiaus žmones.

 

kaip virusas keliauja?

Papasakokite, kaip šis virusas plinta: dažniausiai virusas keliauja per mažus lašelius, esančius ore. Taip pat, jis gali pasiekti mus nuo paviršių, patekęs ant mūsų rankų. Liečiant veidą, akis ar burną, jis patenka į mūsų vidų. Tačiau jeigu kažkur toli nusičiaudėja žmogus, virusas mūsų nepasieks, nes esame per toli. Štai kodėl ne tik katės mėgsta atstumą, bet ir žmogus turi jį pamėgti! Ir todėl mes laikomės atstumo būdavi gatvėje ar bendraudami su kitais žmonėmis. Rekomenduotinas atstumas – bent du metrai. Kad vaikas geriau suprastų šį atstumą – du metrai atitinka suaugusių dviratį. Tad galite patarti vaikui, kad kai jis bus tarp žmonių, įsivaizduotų tarp jų esantį dviratį.

 

kaip galime stabdyti virusą?

Pakalbėkite su mažyliais apie tai, kas jau yra daroma, kad sustabdyti virusą ir užtikrinti, kad visi liktume sveiki. Kadangi virusas išgyvena tik keliaudamas iš vienų namų į kitus – nuo vieno žmogaus prie kito, mes laikomės atstumo ir kiek įmanoma dažniau būname namuose. Taip, todėl buvo įvesta saviizoliacija. Juk taip visi norime būti sveiki ir saugoti vieni kitus. Taip pat dažnai plauname rankas ir jas dezinfekuojame – virusams labai nepatinka švara ir tvarka. Mokslininkai visame pasaulyje taip pat sunkiai dirba ieškodami vakcinos ir tyrinėdami kaip virusas keliauja ir ko labiausiai bijo. Gydytojai, padeda jau sergantiems ir rūpinasi jų sveikata. Vaikams labai svarbu žinoti, kad dakatarai yra pasiruošę padėti jiems ir jų šeimos nariams jei netyčia kas užsikrėstų. Vaikai taip pat gali prisidėti prie viruso stabdymo ir rūpinimosi savo šeima. Tegul jie tampa mažaisiais superherojais. Jie gali dėvėti kaukę ir kuo dažniau plauti rankas.

 

pokalbio palaikymas

Palaikykite pokalbį apie virusą ir esamą situaciją. Dažnai neužteks vieną kartą papasakoti vaikui kas dedasi. Todėl kartas nuo karto, pavyzdžiui išgirdus naujas žinias, vis dar matant žmones su kakėmis, paklauskite jų kaip jie jaučiasi, ką jie mano apie susidariusią situaciją. Tokiu būdu jie ne tik jausis išgirsti, bet ir žinos, kad jūs esate čia – pasiruošę atsakyti į klausimus.

 

kaip dar geriau padėti vaikui suprasti?

Dar vienas būdas, kaip vaikams suprasti ir mokytis apie esamą situacija yra žaidimai. Žaidimai yra viena iš vaikų supratimo ir mokymosi kalbų. Žaidžiant, jie geriau įsisavina informaciją ir ima geriau suvokti aplinką. Keisdami žaidimo scenarijaus siužetus jie išbando skirtingus problemos sprendimo būdus. Tad jeigu matote, kad jūsų vaikai žaidžia daktarais – įsijunkite į žaidimą, jis padės geriau suprasti esamą situaciją bei sumažinti neigiamas emocijas, kurios gali kilti.

 

žaidimai

Štai vienas iš daugelio edukacinių žaidimų, kuris padės papasakoti apie esamą situaciją – misija mokslininkas!
Paruoškite vaikui nedideles korteles su aukščiau išvardintomis temomis, apie ką galite kalbėti. Pavyzdžiui, keliais sakiniais supažindinkite su tuo, kaip atrodo Koronavirusas. Kai vaikas įsisavins informaciją, jo lauks kita misija – iš namie esamų daiktų pagaminti nedidelį viruso prototipą. Čia galite naudoti plastiliną, ausų krapštukus ir spalvotą popierių. Pasitelkę fantaziją, sukurkite kelias misijas, padengiančias svarbiausias temas.

Kitas smagus būdas įsisavinti informaciją – edukaciniai filmukai ir knygelės. Dėl savo įtraukiančio ir vaizdingo pateikimo, jie gali padėti vaikui geriau įsisavinti į situaciją. Visą informaciją pamatyti paveikslėlių forma. Šiek tiek vyresniems vaikams informacijos galite rasti ir lietuvių kalba. Internetinė televizija „Mokslo sriuba” yra sukūrusi ne vieną įrašą apie virusus ir Koronos virusą.

 

sekite mus