Mrr, visą naktį negalėjau užmigti! Žaidžiau su pelyte. Tada bandžiau pažadinti žmogų! „Miau! Miau!“ – negirdi. Turbūt labai saldžiai sapnuoja. Užlipau ant palangės. Norėjau pro langą pažiūrėti. Miau! Kiek žvaigždžių! Kaip jos mirksi! Dangus – labai įdomus dalykas. Noriu papasakoti tau daugiau!
Mokslas
trumpai
diena ir naktis
Kai pas mus būna diena, kitoje Žemės pusėje yra naktis. Ir atvirkščiai. Kai pas mus temsta, kitoje pusėje – švinta. Mrr, kodėl taip yra?
Miau, kad geriau suprastum pasiimk kamuolį. Matai, Žemė yra kaip kamuolys. Ji yra apvali ir sukasi aplink savo ašį. Pabandyk atsistoti ir ištiesk rankas į šonus. O dabar apsisuk aplink. Miau! Va taip Žemė sukasi aplink save.
Tai kaip ateina diena? O kaip naktis? Danguje yra Saulė – didelė ugninė žvaigždė. Ji šviečia labai stipriai. Kai saulė šviečia į Žemę, būna diena. O kai Žemė apsisuka, vienas šonas pasislepia. Ten Saulė negali šviesti. Taip ateina naktis. Čia gali pažiūrėti daugiau (LT, video).
Miau, o per kiek laiko Žemė apsisuka aplink save? Pelėda sako, kad per 24 valandas. Tai per vieną parą!
mėnulis
O kas tas blynas danguje? Miau, nesuprantu. Kiekvieną dieną jis vis kitaip atrodo!
Mėnulis yra Žemės palydovas. Miau, kaip geriausias draugas. Jis visada labai geros nuotaikos! Todėl sukasi aplink Žemę. Mrrr, taip, kaip Žemė sukasi aplink Saulę.
Miau, o kodėl mėnulis vis kitoks? Kartais būna kaip kamuolys? O kartais kaip plona šypsenėlė? Pelėda sako, kad tai – mėnulio fazės. Fazės? Kas tai?
Nuo mėnulio priklauso ir dauguma Žemėje vykstančių potvynių ir atoslūgių. Jaunaties ir pilnaties metu potvyniai yra aukštesni, o atoslūgiai – gilesni. O kai ateina priešpilnis ir delčia, potvyniai būna mažesni. Miau, jie net vadinasi skirtingai! Šokantis potvynis vyksta per jaunatį ir pilnatį, o Žemutinis potvynis per priešpilnį ir delčią.
planetos
Miau, klausiu pelėdos ar Žemė – vienintelė planeta? Pelėda sako, kad ne, bet nežino, kaip vadinasi kitos. Lekiu pas mokslininką! Jis tikriausiai žinos!
Mrrr, pažiūrėk, ką sužinojau!
Iš viso aplink Saulę skrenda 8 planetos. Visos jos yra skirtingo dydžio! Ir visos turi savo draugų – palydovų. Kai kurios net po dešimt ir daugiau!
Štai, kokie šių planetų vardai: Merkurijus, Venera, Žemė, Marsas, Jupiteris, Saturnas, Uranas ir Neptūnas.
Štai, kokią įdomybę papasakojo man mokslininkas! Marsas – ketvirtoji pagal atstumą nuo Saulės planeta. Marsą mes galime matyti plika akimi iš Žemės! Jis atrodo kaip ryški rausvos spalvos žvaigždė. Miau, dėl gražios savo spalvos kartais vadinamas „Raudonąja planeta“.
kas yra žvaigždės?
Mrrr, naktį matau daug žvaigždžių! Man labai patinka į jas žiūrėti! Ar jos – planetos? Iš ko jos padarytos? Miau! Kodėl jos kartais krenta?
Mokslininkas sako, kad žvaigždė – tai dujų kamuolys. Jis šviečia ir dega. Miau! Saulė, kuri šildo Žemę, yra žvaigždė! Ar gali patikėti?
Kitos žvaigždės yra labai labai toli nuo Žemės. Todėl jos atrodo kaip maži taškiukai danguje. Mrr, kai kitą kartą žiūrėsi į dangų, įsivaizduok, kad ten – daug daug saulių!
Miau, žiūrint į žvaigždes, kai kurios primena paveiksliukus ar įvairias figūras. Ar žinai, kaip jos vadinasi? Miau, žvaigždynais! Senovėje žmonės taip žiūrėdami į dangų kai kurias žvaigždes siejo su tam tikrais simboliais. Dažniausiai tokie simboliai buvo mitiniai personažai arba gyvūnai.
O kodėl žvaigždės krenta? Miau, kai krenta žvaigždė, reiškia, kad ji baigia savo gyvenimą. Viskas gamtoje turi pradžią ir pabaigą. Taip ir žvaigždės. Jos gimsta ir miršta. Kai miršta, krenta per dangų, kol užgęsta.
Mrr, pelėda sako, kad kai krenta žvaigždė, reikia sugalvoti norą! Ji visada taip daro! Skamba labai smagiai!