ar vilnius visada buvo lietuvos sostine?

Mrrr, saldžiai miegojau ant radiatoriaus. Bet mane pažadino kaimynas katinas. Jis buvo labai pasimetęs. Nesupratau, kas nutiko. Jis manęs paklausė, ar žinau, kas yra Lietuvos sostinė. Miau! Vilnius! O tada jis paklausė, ar žinau, kas anksčiau ja buvo? Miau, ne, nežinau! Abu nukeliavome pas pelėdą.

Mokslas trumpai
Pelėda viską mums papasakojo. Pasirodo, Lietuva turėjo net keturias sostines! Ar gali patikėti? Kaip tai atsitiko?

kernavė
Mrr, tai buvo pirmoji sostinė! Ją įkūrė pirmasis kunigaikštis – Kernius. Dėl to ir sostinę pavadino jo vardu.

Šis kunigaikštis taip pat davė vardą Lietuvai. Anksčiau žmonės Žemaitijoje grodavo ąžuoliniais trimitais. Kernius tą vietą pavadino lotyniškai – litus. O trimitus pavadino tubomis. Tada sujungė abu žodžius ir gavosi – Litusba. O paprasti žmonės nemokėjo lotyniškai ir ėmė vadinti tiesiog Lietuva.

 

trakai
Mrr, antroji Lietuvos sostinė buvo Trakai. Čia anksčiau gyveno daug totorių ir karaimų. Karaimai kepdavo tokius pyragėlius – kibinus. Mrr, jų ir dabar galima paragauti. Labai gardu! Trakuose gali pamatyti pilį ir daug ežerų!

Trakus valdė kunigaikštis Gediminas. Vieną dieną, būdamas medžioklėje, jis susapnavo sapną. Kad stovi ant gražaus kalno, o šalia staugia geležinis vilkas!

vilnius
Susapnuotą miestą pavadino Vilniumi. Čia iš lėto gimė miesto kultūra ir švietimas. Miau, iš kitų šalių atvažiuodavo daug meistrų ir vieni kitus mokė.

Miau, dabar Vilnius turi didžiausią Europoje senamiestį. Čia gali pamatyti daug bažnyčių. Jos visos skirtingos ir labai gražios!

Mrr, Vilnius dar gali vadintis oro balionų sostine! Ar matei kada, kiek daug jų čia skraido?

kaunas
Mrrr, per abu pasaulinius karus, visi labai norėjo Vilniaus! Pešėsi, kovojo... Miau, kaip šuo su kate! Ir užkariavo! Tada sostinė persikėlė į Kauną. Miau, juk Kaunas – antras didžiausias miestas Lietuvoje.

Miau, pelėda man papasakojo dar kelias įdomybes apie Kauną. Čia pirmą kartą istorijoje buvo išrinktas Lietuvos prezidentas. Antanas Smetona 1919 metais, balandžio 4-ąją, tapo prezidentu.

Čia susitinka dvi upės – Nemunas ir Neris. Yra net tokia vieta, kur gali pamatyti, kaip tai atrodo!

Kadangi Kaunas labai daug kalvų turintis miestas, čia atsirado kitokios transporto priemonės – funikulierius! Tai tarsi mažas autobusas, kuris lynu kyla į kalno viršūnę, o paskui leidžiasi nuo jos.

Miau, matai? Lietuva turėjo net kelias sostines! Ir kiekviena labai skirtinga!
sekite mus