ar elektra buvo visą laiką?

Mrr, kaip man patinka švieselės! O jei dar keičia spalvas! Norisi murkti visą dieną. Papasakojau draugui mokslininkui. Paklausiau, o kokia šviesa jam labiausiai patinka? Žinai, ką jis man pasakė? Miau, kad visa šviesa vienoda! Mrrr, negaliu patikėti, kaip čia taip?

Mokslas trumpai
iš kur atsiranda elektra?
Miau, viskas dėl elektros. O šviesa, tai tik vienas iš dalykų, kurį ji mums duoda! Žiūriu aš į mokslininką didelėmis akimis. Miau, o tai iš kur ta elektra atsiranda? Kiek jai metų? O ką dar elektra daro?

Elektra atsirado prieš daugiau kaip 140 metų! Ar gali patikėti? Tai atsitiko su pirma sukurta lempute. Miau, paskui viskas augo, augo ir augo! Dabar elektra – visur! Kaimynas katinas pasakoja, kaip elektra atkeliauja į namus (LT, video).

Amerikiečių išradėjas Tomas Edisonas 1879 metais sukūrė elektros lemputę. Nuo tada ir prasidėjo elektros laikai! O jau po kelerių metų buvo pastatyta pirmoji Edisono elektrinė. Lemputes pradėjo naudoti vis daugiau žmonių.

 

kaip žmonės pasišviesdavo anksčiau?
Miau, klausiu mokslininko: „O tai iš kur šviesa ateidavo seniau? Kaip žmonės gyvendavo?“

Kai dar nebuvo elektros, žmonės išradingai namus apšviesdavo mažomis ir didelėmis žvakėmis. Tada atsirado žibalinės lempos, kurias galėjai nešiotis. Į jas pripildavo specialaus aliejaus. Mrrr, jis degdavo ir šviesdavo.

O kaip dėl gatvių? Juk elektros lemputės apšviečia ne tik mūsų namus, bet ir gatves. Kol dar nebuvo išrasta elektros lemputė, gatves apšviesdavo žibintai. Anksčiau net buvo tokia profesija – žibintininkas, kurio darbas būdavo uždegti ir užgesinti gatvių žibintus! Ar gali įsivaizduoti?

 

žaidimai tamsoje
Miau, tu irgi gali nusikelti į senus laikus! Su kaimynu katinu pririnkome smagių žaidimų!

Mažasis dangus. Miau, tau reikės: tualetinio popieriaus ritinėlio. Popieriaus. Adatos ar ko aštraus. Prožektoriaus.
Pirma apklijuok vieną ritinėlio galą popieriumi. Padaryk daug mažų ir didesnių skylučių. Mrr, kai viską suklijuosi, išjunk šviesą! Tada įjunk prožektorių. Šviesk į rulonėlį pro kitą, neapklijuotą pusę. Jeigu nukreipsi ruloną į lubas, skylutės atrodys kaip mažas dangus!
Švytintis boulingas. Tau reikės kelių permatomų butelių. Miau, tinka nuo vandens ar sulčių! Įdėk į juos švytinčias lazdeles. Išjunki šviesą ir va! Čiupk kamuolį ir gali žaisti!
Piešimas tamsoje. Mrr, pasiruošk popieriaus ir spalvinimo priemonių. Išjunk šviesą ir pabandyk nupiešti ką nors tamsoje. Paskui įjunk šviesą ir pažiūrėk, kas gavosi!

kaip galima taupyti elektrą?
Miau, labai smagu, kai namai – pilni šviesos! tačiau elektrą reikia naudoti atsakingai. Mrr, juk norime, kad visiems jos užtektų. Štai kaip gali taupyti elektrą net ir namuose:
● išjunk prietaisus, kai jų nenaudoji. Pažiūrėjai filmuką ir nori eiti žaisti? Miau, nepalik televizoriaus įjungto;
● kai išeini iš kambario, visada išjunk šviesą. Taip ir lemputės pailsės, ir elektros sutaupysi!
● mrrr, nori sūrelio, bet nežinai kurio? Sugalvok prieš atidarydamas šaldytuvą! Kai laikome jį ilgai atidarytą, jis naudoja daug energijos.
sekite mus