Vakar, kaip ir kiekvieną dieną, gulėjau ant palangės. Skaičiavau praeinančius žmones. Jų labai mažai, nes visi būna namuose. Mrrr, todėl pradėjau snausti. Bet išgirdau balandžius. Jie būgštavo dėl viruso. Prrr – poū, kas čia bus? Prr – poū, čia baisiausias dalykas! Prr – poū, taip niekada nebuvo! Paklausiau profesoriaus pelėdos ir štai ką jis man papasakojo!
Mokslas
trumpai
Mrrr, ar žinai, kad koronavirusas – ne pirma pandemija pasaulyje? Papasakosiu tau, kokios pandemijos buvo anksčiau. Parodysiu, kokį meną žmonės kūrė jų metu. Miau, pradėkime! Pasaulyje buvo labai daug virusų. Labai daug ir pandemijų. Čia (EN, tinklapis) gali pamatyti, kokios jos buvo ir kaip atrodė. Įdomu? Miau, gali paskaičiuoti, kiek laiko jos truko.
didžiausia pandemija istorijoje
Pelėda man papasakojo, kad didžiausia maro pandemija buvo „Juodoji mirtis“. Apie ją pasakoja visos istorijos knygos! Įdomu, kodėl ši pandemija buvo tokia didelė ir baisi? Miau, kaip tikra meška! Pandemija vyko labai seniai ir mokslininkai negalėjo atrasti vaistų. O ir muilo tada dar nebuvo. Todėl virusas šėlo ir linksminosi, kiek tik norėjo!
Ši pandemija, vos per 4 metus (1347–1351), sumažino Europos gyventojų skaičių trečdaliu. Mrrr, tuoj viską paaiškinsiu. Kad geriau suprastum, pabandyk pasiimti tris obuolius. Dabar du padėk į vieną pusę, o vieną – į kitą. Tai ten, kur yra vienas obuolys, rodo, kiek žmonių mirė. Įdomu tai, kad tada taip pat buvo naudojamos kaukės! Tik žmonės su jomis priminė paukščius ilgais ilgais snapais.
Taigi, kaip kūrėjai bandė kovoti su šia pandemija bei palaikyti gerą visų nuotaiką? Tuo metu mene vyravo renesansas, kuris reiškė… miau! Atgimimą! Tokių kūrinių (LT, tinklapis) galime rasti bažnyčiose ir muziejuose, nes jie – iki šiol garsūs visame pasaulyje.
labai piktas gripas
Miau, ar žinai, kad anksčiau gripas buvo labai pavojingas? Kai pelėda man pasakė, labai nustebau! Juk dabar gripo mes visai nebijom! Štai ko išmokau apie gripą. Ispaniškasis gripas sukėlė kitą didelę pandemiją. Ir nors ji truko tik metus, galėtų būti tikra visų karalienė!
Miau, kodėl ją pavadino būtent taip? Viskas labai paprasta – tuo metu vyko Pirmasis pasaulinis karas ir naujienos žmones pasiekdavo daug rečiau nei šiandien. Ispanai buvo pirmieji, kurie pranešė apie šią ligą. Ispaniškojo gripo metu Europoje plito ne tik liga, bet ir puikios meno kryptys, kurios vadinasi siurrealizmu, dadaizmu ir ekspresionizmu. Mrrr, žinau, skamba keistai, tad geriau pamatyk savo akimis čia (LT, tinklapis).
maras, aplenkęs europą
Mrr, buvau įsitikinęs, kad pandemija turi gyventi visur. Visame pasaulyje. Bet pelėda mano kitaip. Jis atvertė man stebuklingą žinių knygą. Ten pamačiau, kad buvo kitokia pandemija. Tokia, kuri nepasiekė Europos. Labai įdomu, nes tuo laiku, kai šėlo maras, daugiau žmonių galėjo fotografuoti. Todėl šios pandemijos menas – fotografija (EN, tinklapis)!
Trečiasis maras sukėlė kitą didelę pandemiją pasaulyje. Ji prasidėjo Kinijoje. Šiuo maru žmonės užsikrėsdavo nuo žiurkių. Dėl prastos higienos, Trečiasis maras Azijoje išplito labai greitai. Įdomu, kad maras, apkeliavęs visą pasaulį, beveik nepalietė Europos ir Amerikos. Kodėl? Šį marą pernešdavo žiurkės. Jos keliaudavo kartu laivais, o tai užtrukdavo. Šio maro užkrečiamumas buvo mažesnis nei dabar esančio koronaviruso. Tačiau mirtingumas daug didesnis.
Mrr, dabar jau žinau apie kitas pandemijas. Lekiu papasakoti balandžiams! Jie tikrai bus laimingi! Miau, o mes pabūkime kūrėjais! Čiupk į rankas pieštukus, plastiliną ir viską, iš ko norėtum kurti. Kartu su tėveliais nupieškite paveikslą, nulipdykite skulptūrą ar sudėliokite koliažą. Taip galėsite įamžinti šį laikotarpį ir gal net kada nors atsidurti muziejuje!
Skirtingų pandemijų laikai buvo tikrai sunkūs. Tačiau jų metu vystėsi žmonių kūryba ir menas. Pasitelkę meną žmonės perteikė juos supančią aplinką, savo jausmus ir ieškojo vis naujų būdų, kaip gyvenimą padaryti kiek smagesnį ir ryškesnį.