apie nematomus priešus ir kaip su jais kovoti.

Miau, kaip ir visi katinai, mėgstu būti saulutėje prie lango. Skaičiuoju praeinančius žmones. Mirkteliui kaimynui, kuris vedžioja šunį. Sumiauksiu moteriai su raudonu paltu. Labiausiai patinka darželio vaikai. Miau, jie tokie maži atrodo! Ir vis girdžiu naują keistą žodį. Korona!

Mokslas trumpai
kas yra korona?
Korona ten, Korona šen, visur - Korona! O kas ta Korona? Iš kur ji atsirado? Mrr, teko šokti nuo palangės ir pašniukštinėti! Klausiau žinių, ką paukščiai čiulba ir dabar žinau! Miau, papasakosiu ir tau!

Korona - tai naujas virusas. Miau, kas tas virusas? Tai ore esančios dalelės. Akimis nepamatysi. Nosimi neužuosi. Ir jos visur gyvena. Jas matyti gali tik mokslininkai. Jiems padeda labai dideli mikroskopai.
ką virusai veikia?
Įdomu. O ką veikia virusai? Ar jie irgi saulėj šildosi? Taip pat skaičiuoja žmones? O koks mylimiausias jų žaidimas? Paklausiau draugės varnos. Ji labai protinga. Bet ir ji nežinojo. Sakė, virusai labai maži ir jų nematė. Tada klausiau vabaliukų. Jie man ir papasakojo. Virusas kaip dulkelės sklando ore, kol nenutupia ant žmonių ar gyvūnų. O jei nutupia, galime susirgti. Toks virusas yra ir koronavirusas. Panašiai, kaip gripas.

Virusus pamatyti gali tik mokslininkai per labai stiprius mikroskopus. Pažiūrėję jie atrado, kad yra dvi virusų rūšys – gerieji, kurie palaiko gyvybę Žemėje ir blogieji, kurie yra įvairių užkrečiamų ligų kaltininkai. Gerieji virusai apsigyvena sergančioje ląstelėje ir naikiną ne ją, o tik jos ligos sukėlėją. Blogieji virusai apsigyvena sveikoje ląstelėje ir puola ją, kol ji suserga. Kiekvieną dieną, mums nematant, tarsi baltieji ir juodieji magai jie kovoja tarpusavyje.

 

kur gyvena virusai?
Korona gyvena lašiukuose ore. Dar mėgsta būti ant paviršių. Kai tu kosti ir čiaudi, lašiukai keliauja toliau. Mrr, kas virusui davė tokį vardą? Mano draugai mokslininkai! Jie pamatė, kad virusas turi spygliukus. Jie atrodo kaip karūna. Karūna padeda virusui apsigyventi pas žmogų.

Virusas vardu Korona, gyvena mažuose lašiukuose ore. Kai mes kosome ar čiaudėjame, jis pasiekia kitus žmones. Taip pat ilgai išlieka ant paviršių, kai ant jų nusileidžia. Mrr, o ar žinai kodėl viruso vardas būtent toks? Todėl, nes jis atrodo kaip rutuliukas su spygliukais, kurie atrodo kaip karūna. Virusas suranda ląsteles, kurios yra silpnos ir bando jas užpulti. Kaip? Per specialias dureles, o viruso raktas – jo karūna! O kai patenka į jos vidų, ji suserga ir tada virusas keliauja toliau. Kadangi virusas negali gyventi vienas, jam būtinai reikia namų. Taip virusas keliauja iš žmogaus į žmogų.

 

o kas yra bakterija?
Jau žinome, kas yra virusas. Bet aš girdėjau, kad būna ir bakterijų. Todėl žmonės rankas plauna, taip? Miau, o kas yra bakterija? Jos irgi negali matyti. Ji didesnė už virusą. Gyvena ten kur yra maisto ir būna šilta. Vandenyje, ore, žemėje, ant mūsų. Visur! Geros bakterijos stiprina mūsų kūną. Blogos gali susargdinti. Todėl plauki rankas. Taip nuplausi ir visursą ir bateriją.

Apie jas turbūt jau girdėjai. Bakterijos – labai maži gyvi padarai. Bakteriją sudaro viena ląstelė, todėl ji didesnė už virusą, bet nepakankamai, kad ją matytumėme plika akimi. Bakterijos įsikuria visur, kur yra pakankamai maisto, šilumos ir drėgmės. Bakterijų yra ore, vandenyje, dirvoje, ant mūsų kūno ir daiktų. Net maisto produktuose. Ląstelių forma įvairi, primena lazdeles, rutuliukus ar spirales. Jos taip pat gali būti blogos ir geros. Geros padeda mums, o blogos gali sukelti ligas, kaip angina. Todėl rankas svarbu plauti ne tik dėl virusų, bet ir bakterijų!

 

o kodėl visi su kaukėm?
Mrr, žmonės ir vėl išeina į kiemą! Bet visi su kaukėmis. Labai išsigandau! Galvojau ar nepradės loti! Draugė varna nuramino. Bet niekaip negaliu suprasti, kodėl visi žmonės su kaukėmis? Katinas kaimynas man viską paaiškino. O tu žinai, kodėl dabar reikia kaukių? Korona pas mus ateina per nosį ir burną. Miau, kaukė kaip skydas - saugo mus nuo viruso!

Ląstelės, kurias puola virusas, gyvena mūsų nosyje ir burnoje. Todėl turime labai saugoti savo nosytes. Ir plauti dažnai rankas, nes Korona labai bijo muilo ir švaros!
Mrr, tu taip pat gali prisidėti prie viruso stabdymo. Viskas ką tau reikia daryti – dėvėti kaukę ir plautis rankas muilu. Ir dar gerai kiekvieną dieną išsimiegoti ir sočiai pavalgyti!

Jeigu įdomu, čia gali pažiūrėti daugiau (LT, video)!

O aš keliauju toliau šildytis saulutėje.
sekite mus